• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Parte, rakev a černé pásky na bílých pláštích – lékaři dnes pohřbívají svoje praxe

  10.10.2017
  Andrea Cerqueirová

  Více než 10 tisíc ambulantních lékařů se dnes zapojí do symbolického protestu a navlékne černé pásky na rukáv. Vadí jim jak stagnující příjmy ambulancí, tak narůstající byrokracie v důsledku zavádění EET či povinného elektronického receptu. Mnozí ze starší generace lékařů pak skutečně zvažují, že své praxe od nového roku raději ukončí.

  „V hlubokém zármutku oznamujeme, že po dlouhodobém strádání zaviněném hlavně zanedbáním péče ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR odešla již z řady vesnic a menších měst České republiky primární péče a k odchodu jsou nuceny i ostatní ambulance,“ přečtou si dnes pacienti na protestním parte vyvěšeném v čekárnách svých lékařů.

  Kromě této symboliky zde lékaři vylepí také protestní plakáty podrobněji vysvětlující důvody svého protestu. Většina z lékařů ale dnes ordinovat nepřestane, jen několik desítek z nich se osobně vydá „na pohřeb“ do Žleb na Kutnohorsku, kde končí jediná praxe praktického lékaře. Chybět by neměla ani rakev a typický hudební doprovod.

  FOTO: Parte, rakev a černé pásky na bílých pláštích – lékaři dnes pohřbívají svoje praxe

  Parte, rakev a černé pásky na bílých pláštích – lékaři dnes pohřbívají svoje praxe - Pohreb_parte_lékařiParte, rakev a černé pásky na bílých pláštích – lékaři dnes pohřbívají svoje praxe - PROTEST_2017

  Poslední hřebíčky do rakve: EET a eRecepty

  Protest organizuje Koalice soukromých lékařů, která sdružuje praktické lékaře pro dospělé, děti, ambulantní stomatology i další specialisty. Lékaři chtějí protestem upozornit především na riziko, které hrozí v důsledku překotného zavádění elektronických receptů, jež společně s dalšími byrokratickými zásahy státu a nízkými úhradami za ambulantní péči mohou prý zejména na malých městech a na vesnicích vést k uzavírání praxí především starší generace lékařů.

  „Ambulantní péče mele z posledního. Důvodem jsou léta stagnující příjmy ambulancí a rostoucí byrokracie. Povinné zavedení eReceptů a EET je pro mnoho stárnoucích lékařů tím posledním důvodem, proč ve své praxi nepokračovat. Na venkově je ale nemá kdo nahradit. V nejbližších letech se to dotkne i těch lidí – voličů, kteří zatím problémy osobně nepociťují,” vysvětluje a varuje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

  Stát protěžuje nemocnice, míní lékaři

  Podle ambulantních lékařů organizujících protest je jimi poskytovaná péče podhodnocena. Lékaři provozující ambulance nejenže mají údajně nižší příjmy, než jejich kolegové v nemocnicích, ale i jejich sestry jsou na tom výrazně hůře. „Plat ambulantního lékaře ve státním zařízení je ve srovnání s jeho kolegou v soukromém sektoru o 28 procent vyšší. Ambulantní nestátní zdravotní sestra  má o 33 procent nižší mzdu, než její kolegyně pracující pro stát,“ doplnil předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

  Podle Petra Šonky stát dlouhodobě podceňuje problémy, se kterými se v České republice potýká primární péče. „Na problémy upozorňujeme léta. Vedení ministerstva je zlehčuje a problematiku primární péče podceňuje. V návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018 ministerstvo dokonce připravuje snížení úhrad ordinacím praktických lékařů. To situaci ještě zhorší a postihne především venkovské praxe. Navíc je to v přímém kontrastu s nárůstem úhrad pro nemocnice, který se počítá v desítkách procent,” naznačuje Petr Šonka důvody, proč část praktiků zvažuje ukončení své praxe.

  Nařízení, příkazy, zákazy, výkazy a hlášení

  Novinky typu EET a tzv. eReceptu prý mění charakter práce lékaře a řada lékařů v seniorním věku se s touto změnou nedokáže vyrovnat. Jedním z těch, kteří svou praxi končí je i lékař Petr Pachman z oblasti Čeladná, který má ve své kartotéce registrováno na 1500 pacientů.  „Po 45 letech praxe jsem seznal, že povinné zavedení eReceptu a posléze EET je už na mne moc a odejdu do důchodu,“ sdělil Petr Pachman, který prý svou praxi nabídl už i k odkupu, ale zájem o ní nikdo neprojevil.

  Další lékařkou, která se chystá od ledna končit je například Iva Jirmanová. Společně s další kolegyní, která končí s ní, se starají se o více než 1 700 dětí do 18 let. „Myslela jsem si, že  po 45 letech práce budu do důchodu odcházet s dobrým pocitem, opak je však pravdou. V současnosti je naše práce spíš směsí nařízení, příkazů, zákazů, výkazů, hlášení pro nejrůznější instituce. Poslední kapkou je blížící se povinný eRecept a EET. Nikdo nepřipustí jakýkoliv kompromis, nikdo z kompetentních  lidí nechce slyšet naše argumenty. K tomu pacientům všichni slibují všechno, a ti se také podle toho občas chovají. Jen výjimečně se daří nahradit lékaře, odcházející do důchodu. Navíc, po zrušení, obor praktický lékař pro děti a dorost prakticky neexistuje. Pacientům vysvětlujeme naše důvody, a ti se nestačí divit. Musí si sami najít nového lékaře, ale kapacita kolegů není nekonečná. Nejsme s kolegyní samy, kdo končí,“ popisuje MUDr. Jirmanová s tím, že odchod zvažuje více praktických lékařů v jejím okrese.

  Skončit chtějí 2 procenta lékařů

  Praktický lékař se podle organizátorů protestu v průměru stará o přibližně 1 700 pacientů. Ve městech jsou praxe menší, tedy kolem 1300–1500 pacientů, na venkově je to běžně přes 2 000 lidí a v některých lokalitách připadá podle Sdružení praktických lékařů na jednoho lékaře až 4000 pacientů. Podle průzkumu, který sdružení provedlo mezi svými členy, chtějí od nového roku skončit přibližně 2 procenta praktiků.

  Mnozí z nich však nebudou mít náhradu a hrozí prý tak zhoršení dostupnosti primární péče zvláště v odlehlejších lokalitách. „Dělali jsme si průzkum mezi našimi členy a vychází nám z něj, že se zhruba 2 procenta lékařů chystají v souvislosti se zavedením povinných receptů a také EET ukončit svou činnost v podstatě k prvnímu lednu 2018. V absolutním počtu to sice dělá jen přibližně 100 praktiků v celé České republice, pokud si ovšem uvědomíme, že ten praktický lékař registruje přibližně 2000 pacientů, tak hned může mít 200 tisíc pacientů problém najít si praktického lékaře,“ poznamenal před časem možné problémy Petr Šonka.


  Témata:

  Nepřehlédněte