Participativní rozpočet se ve středočeských městech stává tradicí

Participativní rozpočet se ve středočeských městech stává tradicí. Lidé budou příští rok znovu přímo rozhodovat o využití peněz vyčleněných například z rozpočtu Slaného, Příbrami či Říčan, nyní ho zavedlo i Kladno.

Obyvatelé Slaného hlasovali letos o projektech participativního rozpočtu už podruhé, mezi vybrané akce patří například nyní budované hřiště v lesoparku Háje. I příští rok chce vedení města vyčlenit na projekty občanů jeden milion korun.

„Zřídit a rozjet participativní rozpočet není úplně náročné, k tomu vám stačí inspirace z jiných měst, stačí k tomu připravit pravidla a může to začít fungovat poměrně rychle. Co je náročné, je připravit kvalitní projekty, a k tomu je potřeba opravdu hodně velká koordinace a spolupráce s úřadem,“ řekl starosta Slaného Martin Hrabánek (ODS). Podle něj si tak i řada lidí uvědomí, jak je proces investičních akcí náročný.

Největší středočeské město Kladno by mělo mít podle primátora Dana Jiránka (ODS) participativní rozpočet poprvé příští rok. Schvalování projektů předpokládá přibližně v polovině roku, uskutečnění bude záležet na náročnosti projektů. „Zřejmě někdy před prázdninami začneme už uvažovat o participativním rozpočtu na rok 2020 a nějakou dobu to pojede souběžně,“ uvedl Jiránek.

Výši vyčleněné částky zatím nové vedení města neupřesnilo. Jiránek loni na jednání zastupitelstva, ještě jako opoziční zastupitel, zavedení tohoto typu rozhodování neúspěšně pro letošek navrhoval ve výši 15 milionů korun.

Město Říčany na projekty občanů v rámci participativního rozpočtování vyčlení na rok 2019 pět milionů korun, projekty dělí na kategorie do 500.000 a do dvou milionů korun. Z každé kategorie vyberou lidé dva projekty. „Hlasuje se elektronicky i papírově (kvůli možnosti zapojení seniorů),“ uvedla mluvčí říčanské radnice Kateřina Lauerová. Lidé se na využití peněz z rozpočtu budou přímo podílet už potřetí.

V Příbrami je podle mluvčí radnice Evy Švehlové participativní rozpočet naplánován, o konkrétní podobě a vyčleněné částce bude příští týden rozhodovat městská rada. Letos město pro první ročník projektu vyčlenilo ze svého rozpočtu přes jeden milion korun, mezi projekty obyvatel uspěla například oprava laviček na Svaté Hoře.

Zapojení občanů do rozhodování o investicích z rozpočtu chystá například také vedení Rakovníka. Příští rok chce připravit kritéria, spuštění plánuje na rok 2020.

Zdroj: čtk

V neděli začíná advent. Víte, co jsou sloupky a roráty a že nastala doba zimního odpočinku?

Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Včera, 14:00
Je to jedna z nejstarších veřejných služeb na světě. Už od starověku. Ne, nelekejte se,...
Reklama