Pelhřimov letos opět vysadí stromy věnované narozeným dětem

25.9.2021
Redakce

Pelhřimov připravuje letos podvacáté výsadbu stromů věnovaných dětem narozeným během posledního roku. Nové stromořadí poroste v Kouřimského ulici, kde stromy rodiče symbolicky vysadí 20. října u příležitosti Dne dřeva a stromů. S přibývajícím počtem stromů je pořád těžší vybírat vhodné lokality k sázení, zejména kvůli inženýrským sítím, sdělila Andrea Unterfrancová z pelhřimovského městského úřadu. Pelhřimov už takto vysázel okolo 1000 stromů.

V minulosti se vysazovaly hlavně listnaté a ovocné stromy. Teď odborníci zvolili převážně borovice. Vysázeno jich bude 60, k nim čtyři javory. „Borovice vybrali kvůli tomu, že tam půda není tak vhodná pro ovocné stromy, borovice jsou takový nenáročný stromek,“ řekla Unterfrancová. Město za výsadbu zaplatí asi 32.000 korun.

První stromy, z nichž je každý věnovaný jednomu dítěti, rostou 20 let u rybníku Moučka v sídlišti Osvobození. Stromořadí roste také v Pražské ulici nebo u silnice do Skrýšova, který je pelhřimovskou místní částí. Podle Unterfrancové musela být asi desítka stromu u Skrýšova zjara přesazena kvůli výstavbě. „Začala tam výstavba rodinných domů a asi deset stromů se muselo přesadit, aby je neponičila nákladní auta. Přesadily se do jiné lokality, rodiče o tom byli informováni,“ řekla Unterfrancová.

Výsadbu připravují pelhřimovské technické služby, které se následně o stromy starají, uschlé nahrazují. Každý strom je opatřený cedulí se jménem, aby bylo patrné, kterému dítěti patří. O výsadbu je podle Unterfrancové velký zájem. Rodiče děti hlásí s předstihem ještě dřív, než je vybraná lokalita. Letošní výsadba je určená pro děti narozené od 1. října 2020 do 30. září letošního roku.

Asi šestnáctitisícový Pelhřimov výsadbu řeší prostřednictvím odboru životního prostředí, který vybere vhodná místa. „Projektant pak předloží podklad pro výsadbu s určením druhu stromu, který je tam vhodný. Pak je samozřejmě nutné dodržovat uložení inženýrských sítí a jejich ochranných pásem,“ řekla Unterfrancová.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte