• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Peníze uvízlé ve Sberbank Kraji Vysočina mohou chybět

    26.10.2022

    Největší Ruská banka měla své pobočky i v České republice. Jejich podmínek pro uložení finančních prostředků anebo čerpání úvěrů využívaly i obce a města. Ozbrojený konflikt na Ukrajině, odnětí bankovní licence Sberbank CZ a její následná insolvence má za následek, že se její klienti nemohou dostat ke svým prostředkům. Řešením může být nabídka České spořitelny.

     

    Někteří klienti této banky dokázali včasnou reakcí své peníze převést do jiných bank. Kraji Vysočina ve Sberbank uvízlo kolem 2,4 miliardy korun. „Kraj Vysočina neměl finanční prostředky pouze u jednoho bankovního domu. Další část peněz byla uložena v PPF bance, Oberbank AG a u České národní banky. Peníze ze Sberbank jsme začali převádět hned první den, kdy armáda ruské federace překročila hranice s Ukrajinou. Téměř polovinu našich prostředků se díky tomu podařilo z účtů vedených u této banky převést na účet České národní banky.“ vysvětlil hejtman Kraje, Vítězslav Schrek.

    Kraj vysočina byl členem tzv. předběžného věřitelského výboru a na jeho jednáních jej zastupoval radou pověřený náměstek pro ekonomiku Miroslav Houška. „Z této pozice jsme rozhodnutím rady odstoupili den před ukončením jeho fungování a to především z důvodu, abychom veřejně upozornili na rizika, která jsme s ohledem na nastavení insolvenčního zákona před volbou nového věřitelského výboru vnímali a upozorňovali na ně i insolvenční soud. Naše další kroky jsou jasně dané, budeme pečlivě sledovat vývoj a činnost insolvenční správkyně a věřitelského fondu, který při schůzi věřitelů zcela ovládl Garanční systém finančního trhu díky výši své pohledávky,“ uvedl k nejisté situaci Vítězslav Schrek

    Začátkem října byl zvolený, prozatímní věřitelský výbor má, z původních sedmi, tři členy. Nový věřitelský výbor byl zvolen pouze hlasy Garančního systému finančního trhu a České národní banky. Tyto subjekty nominovaly zástupce jen ze svých vlastních řad. Třetím členem věřitelského výboru je společnost STEMA-TECH s.r.o., která ani neměla potřebu účastnit se této volby. Nově zvolení členové převzali plnou právní i společenskou odpovědnost za výsledek probíhající insolvence. Stalo se tak i přes nesouhlas ostatních věřitelů, kteří měli pro zvrácení výsledku nedostatek hlasů, které jsou měřeny velikostí pohledávek. I na tento fakt Kraj Vysočina upozorňoval insolvenční soud, který však tuto námitku zamítl.

    Kraj Vysočina bude nyní velice pozorně sledovat další průběh insolvence. V případě pochybností, že věřitelský výbor nehájí dostatečně zájmy všech věřitelů a cena za prodej úvěrového portfolia nebude odpovídat výši pohledávek potřebných k uspokojení i dalších věřitelů z řad samospráv, je  připraven podniknout právní kroky a požadovat náhradu škody. Stejný postup pravděpodobně zvolí i další věřitelé. Kraj Vysočina tímto upozorňuje i na fakt, že hodnota úvěrového portfolia se za několik posledních dnů opět snížila z původně avizovaných 51 miliard na současných 47 miliard. Vzhledem k dosavadnímu průběhu insolvence Sberbank CZ hodlá Kraj Vysočina zároveň podat podnět směrem k legislativním autoritám a vyzvat k diskuzi nad změnou insolvenčního zákona.

    Na základě rozhodnutí věřitelského výboru ze dne 13. října oznámila insolvenční správkyně České spořitelně, jako zájemci o koupi úvěrového portfolia Sberbank CZ, že s ní bude exkluzivně jednat o uzavření kupní smlouvy. Toto rozhodnutí bylo učiněno na základě nabídky České spořitelny, která za úvěrové portfolio nabídla kupní cenu, která by společně s dostupnou hotovostí a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ měla dostačovat k uspokojení nároků všech věřitelů v první skupině, také uspokojení věřitelů v druhé skupině a s velkou pravděpodobností k více než 90 procent uspokojení věřitelů ve třetí skupině, ke kterým patří kraje, města, obce a velké společností.

    „Jaká je naše šance, se dozvíme po oficiálním zveřejnění nabídky na odkup úvěrového portfolia, které insolvenční správkyně nabídla k prodeji. Ta je v tuto chvíli odpovědná za připravovaný prodej. Efektivita prodeje úvěrového portfolia záleží na výši nabídky. Ta může být ovlivněna řadou aspektů od mediálních vyjádření a spekulací až po několikrát zmiňovanou časovou tíseň, způsobenou termínem uvalení sankcí na bankovní software.“ uvedl k šancím na vrácení peněz u Sbrbank Vítězslav Schrek doplnil: „Pokud bude výše nabídky odpovídat výši pohledávek, pak můžeme prostředky získat zpět.“

    „Po měsíci od zahájení výběrového řízení máme k dispozici velice dobrou nabídku. Tohoto výsledku bylo dosaženo především díky rychlému výběrovému řízení, odpovědnému a profesionálnímu přístupu ze strany České spořitelny a v neposlední řadě také díky volbě a podpoře řádného věřitelského výboru na schůzi věřitelů, což do prodejního procesu vneslo vyšší míru jistoty,“ uvedla Jiřina Lužová, a dodává: „Zároveň je však zcela zásadní uvést, že prodej může být úspěšně dokončen pouze za předpokladu, že přestane napadání proběhlé schůze věřitelů a nedojde k rozporování samotného procesu prodeje. Pak lze očekávat úspěšné vypořádání prodeje v první polovině roku 2023 a výplatu věřitelů v druhé polovině roku 2023.“


    Témata:

    Nepřehlédněte