• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pěstouni chybí. Přilákat je má nová kampaň

  6.2.2023
  Simona Knotková

  Plzeň hledá zájemce o pěstounství dětí a zahajuje osvětovou kampaň. Reaguje tak na nedostatek pěstounů jako jedné z forem náhradní rodinné péče. Připravila manuály, jež zájemce provedou celým procesem žádosti. Kampaň podpoří příběhy pěstounů, rozhovory s pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí a neziskového sektoru, který podporuje pěstouny. Příběhy a praktické informace pro zájemce představí seriálem v Radničních listech a na sociálních sítích, řekla mluvčí města Eva Barborková.

  „Cílem kampaně je podpořit zájem o pěstounství a bourat mýty, které od něj mohou lidi odrazovat. Chceme motivovat ty, kteří o této formě pomoci dětem uvažují,“ řekl radní pro sociální oblast Jiří Šrámek (ANO).

  Podle něj jsou úředníci města připraveni poskytnout budoucím pěstounům maximální podporu. Mohou se obrátit na pracovníky odboru státní sociální péče magistrátu. „Předají jim informace k náhradní rodinné péči, žádost a seznam dokumentů, které je třeba doložit. Poté naplánují návštěvu sociálního pracovníka u nich doma. Vše probíhá v přátelské atmosféře formou rozhovoru o životě zájemců i o členech jejich rodiny a o motivaci k náhradnímu rodičovství,“ řekla Monika Vrbová z odboru. Sociální pracovník pak žádost zpracuje a předá krajskému úřadu, kde zájemci projdou psychologickými testy, posouzením zdravotního stavu a přípravným kurzem pro přijetí dítěte do rodiny. Pokud splní všechny podmínky, jsou zařazeni do evidence pěstounů. Pěstouny financuje stát, který se také podílí na úhradě potřeb svěřených dětí.

  „Díky pěstounům mohou děti vyrůstat v nenahraditelném rodinném prostředí, navazovat trvalé emoční vazby, čehož v ústavní výchově jednoduše dosáhnout nelze. Proto Plzeň hledá nové zájemce o pěstounství, aby se podařilo zajistit náhradní rodinné prostředí dětem, které nemají to štěstí vyrůstat ve svých rodinách,“ řekl radní. Zájemci se mohou obrátit na odbor státní sociální péče magistrátu v Martinské ulici 2. Informace získají také na telefonech 378 033 301 a 378 033 345 nebo e-mailem: [email protected].

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte