• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pět kandidátů Libereckého kraje bojuje o titul Historické město roku 2022

  14.1.2023
  Fefík

  Pět měst Libereckého kraje bude mezi sebou soutěžit o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022. Město, které v této oblasti dosáhne nejlepších výsledků, postoupí do celostátního kola a může získat titul Historické město roku 2022.

  Pět měst Libereckého kraje bude mezi sebou soutěžit o Cenu za přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2022. Město, které v této oblasti dosáhne nejlepších výsledků, postoupí do celostátního kola a může získat titul Historické město roku 2022.

  Liberecký kraj v tomto ročníku reprezentují města: Lomnice nad Popelkou, loňský vítěz okresního kola, Jilemnice, která je držitelem titulu Historické město roku 2012, Jablonec nad Nisou, Turnov a Nový Bor, postupující do celostátního kola v roce 2019.

  Město Jablonec nad Nisou se může pyšnit ve své městské památkové zóně více než 150 kulturními památkami. Do soutěže přihlásilo zdařilou obnovu objektu čp. 1444 v Husově ulici č. 3. Vila, která tvoří cenný příklad rozvoje Jablonce nad Nisou na počátku 20. století, byla rekonstruována v roce 2022 k příležitosti 150. výročí od narození autora přestavby objektu Roberta Hemmricha. Ten zanechal velkou stopu na podobě Jablonce n/N, proto bylo také v rámci výročí tohoto jabloneckého rodáka uspořádáno několik kulturně-vzdělávacích akcí a byla mu odhalena pamětní deska na jím navržené budově bývalého okresního hejtmanství v Podhorské ulici. Město pak vzdalo poctu tomuto architektovi zdařilou opravou jeho díla – budovy v Husově ul. 3,“ popsal motivaci města garant soutěže za liberecké územní pracoviště Národního památkového ústavu Václav Němec.

  Severočeské muzeum v Liberci slaví 150 let s knihou, výtvarníkem Novákem i Ještědem

   

  Během let došlo v Lomnici nad Popelkou k opravě téměř všech kulturních památek na území památkové zóny a samotný ústřední prostor, Husovo náměstí, prošel úpravou, která měla za cíl humanizaci celého prostoru s ohledem na památkovou hodnotu území. „Obnovy probíhaly ve městě například na budově fary, objektu muzea nebo na hřbitovní kapli sv. Jana Křtitele, která se dočkala nových oken opravy vnější omítky,“ uvedla Alžběta Sakařová z NPÚ – OÚP v Liberci.

  V Jilemnici stále probíhá regenerace městské památkové zóny, a to včetně zeleně nebo technické infrastruktury. Mezi významné obnovy patří rekonstrukce střešní krytiny domu patřící bývalé dívčí škole čp. 288. Tento objekt si svou funkci zachoval a za příkladnou obnovu byl v roce 2022 vyhlášen jako Památka Libereckého kraje roku 2021. Do budoucna se počítá i s další obnovou radnice v interiérech nebo rekonstrukci podloubí – projektové plány jsou již zpracovány. Jilemnickou hlavní investiční akcí na poli památkové péče v roce 2022 se stala ohradní zeď v areálu zámeckého parku, jež prošla první etapu rozsáhlých obnov.

  Liberecký kraj opět vyhlašuje soutěž Památka roku kraje. Loni vyhráli Jilemničtí

   

  Turnov v loňském roce provedl obnovu fasády a opravu oken domu v ulici Skálova čp. 72. Objekt získává postupně svou původní podobu a získává opět své cenné hodnoty, díky kterým byl prohlášen kulturní památkou. V roce 2022 došlo k výměně oken a opravě fasády, čímž se přiblížil podobou původnímu objektu. „Dům bude po rekonstrukci sloužit Muzeu Českého ráje v Turnově,“ dodal Václav Němec.

  Náměstí Míru v Novém Boru se jako centrum města stalo klíčovým bodem při revitalizaci města. Dále v loňském roce došlo také k obnově schodiště a vstupního portálu na budově Sklářského muzea nebo vnějších omítek domu čp. 100, ve kterém soukromý vlastník provozuje malý pivovar. Celkovou rekonstrukcí fasády prochází například kostel Nanebevzetí Panny Marie, který zároveň tvoří i dominantu města.

  Zdroj: NPÚ – OÚP v Liberci


  Témata:

  Nepřehlédněte