• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Pětice měla uměle zvyšovat cenu za solární elektrárny. Soud vinu neprokázal

    Pražský městský soud v pondělí znovu osvobodil pět lidí obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. Čtyři muže a jednu ženu vinila státní zástupkyně z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby solární elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun. Obžalovaní vinu už dříve odmítli. Pondělní rozhodnutí není pravomocné, žalobkyně proti němu podala odvolání. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

    Městský soud obžalované poprvé osvobodil už v roce 2022, odvolací senát však verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Soudkyně Veronika Cukerová v pondělí uvedla, že soud v novém řízení znovu zkoumal dosud provedené důkazy a provedl další, včetně nových svědeckých výpovědí.

    Důkazy ale podle soudkyně ani tak netvoří ucelený řetězec, který by vinu obžalovaných prokazoval. „Nelze bez vší pochybnosti jednoznačně rozhodnout o vině obžalovaných,“ konstatovala Cukerová s tím, že postupovala podle zásady „v pochybnostech ve prospěch obviněného“. Společnost ČEZ soudkyně odkázala s nárokem na náhradu škody na civilní řízení.

    Elektrárna Ševětín patří mezi největší solární elektrárny v Česku. V roce 2010 si ji nechala postavit státem kontrolovaná společnost ČEZ takzvaně na klíč, a to za dohodnutou sumu 2,5 miliardy korun. Součástí kontraktu byla i dohoda, že zhotoviteli stavby budou olomoucká společnost IES Recyc1ling a pražské Mapro.

    Podle státní zástupkyně Petry Ullrichové si však dodavatelé stavby nechali od společnosti Gentley, kterou vlastnil ČEZ, proplatit nad rámec dohodnutého kontraktu ještě takzvané vícepráce. Uzavřeli kvůli tomu v roce 2011 dodatek ke smlouvě. Obžaloba tvrdí, že dodavatelé vícepráce ale nezrealizovali – buď je již provedli v rámci původního kontraktu nebo na základě reklamací původních prací.

    Před soudem se zpovídali tehdejší společník firmy Mapro Milan Bednář a její jednatel Radek Machačka, předsedkyně představenstva IES Recycling Renáta Přikrylová, předseda představenstva Gentley Martin Zeman a Oldřich Kožušník z firmy ČEZ Obnovitelné zdroje, která vykonávala dozor nad výstavbou elektrárny.

    Obžalovaní vinu v minulosti popřeli. Bednář u soudu při zahájení hlavního líčení v dubnu 2021 řekl, že dodavatelé provedli veškeré práce, ke kterým se v dodatku zavázali. Podobně se vyjádřil i Machačka. Policisté a následně státní zástupkyně podle něj založili obvinění na křivých výpovědích tří svědků. Zmínil i spory uvnitř společnosti Mapro.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte