Petr Boček: Lidé mají pocit, že se o ně politici nezajímají

9.8.2022
Redakce

Kandidát hnutí Krásné Letňany chce, aby o dění ve své městské části rozhodovali ti, kdo tam bydlí a pracují. Bez jejich zapojení bude podle něj totiž podobných „holportů“ na vysávání veřejných peněz, jako se momentálně rozkrývá například v kauze Dozimetr, jen přibývat.

Proč jste se rozhodl jít do voleb?

Není mi lhostejné dění kolem mě. Chci, aby o budoucnosti Letňan a Nového Proseka rozhodovali občané a rodiny, které zde bydlí, a ne developeři. Já osobně vnímám oblast, kde bydlíme, jako místo bezpečí, místo klidu, kam se můžu těšit, kde načerpám síly sportem, procházkou v zeleni nebo s přáteli u piva. Kde trávíme volný čas a vychováváme děti, které až vyrostou, budou chtít stále bydlet v krásných Letňanech. Bohužel v posledních letech se oblast Letňan proměňuje zejména díky rychle rostoucí zástavbě, která má negativní vliv na současnou infrastrukturu a životní prostředí. Dochází ke zhoršování dopravní situace, je nedostatek škol, školek, oddychových zón, sportovišť, úbytek zeleně. Občané by si měli tedy říci, jestli chtějí zachovat fotbalové hřiště, vysadit stromy, nebo stavět další domy, obchodní centra, benzinové pumpy…

Co podle vás trápí obyvatele Letňan nejvíc?

Hustota zástavby, infrastruktura, čistota, parkování, hluk, bezpečnost.

A Nového Proseka?

V globále to jsou podobné problémy jako v Letňanech. Hustota zástavby a velký nárůst obyvatel nám způsobuje problémy v dopravě, nedostatek lékařů, sportovišť, oddychových zón, parkování apod. Tímto trendem a tempem se životní prostředí v Praze 18 pomalu ale jistě stane prostředím pro život nevhodným. Naše problémy jsou ještě umocněné tím, že Nový Prosek je sice katastrálně součástí Letňan, ale fakticky se nachází na Praze 9 (Prosek, Střížkov).

Jste na rozhraní…

Ano, jsme tady takový odloučený ostrov Letňan, který Prahu 9 nezajímá a pro Prahu 18 nejsme prioritou. Řešíme i byrokratické problémy typu škol, školek – v okolí jich máme hned několik, ale naše děti do nich chodit nemůžou, protože jsou z Prahy 18. Musíme je tedy vozit přes Kbelskou do Letňan, kam katastrálně spadáme. Podobný problém jsou modré zóny – poplatek za parkování rezidenta je pro Prahu 18, my ale většinou potřebujeme zaparkovat na Praze 9. Například poštu máme na Praze 9, tam parkovat nemůžeme.

Dalším velkým problémem je zvýšení hlučnosti v naší oblasti. Jde jednak o stále zvyšující se provoz v ulici Lovosická a zejména pak v ulici Kbelská. Ve Kbelské došlo v loňském roce k výstavbě nové protihlukové stěny, která se však jeví jako podstatně horší, co se týče snížení hlučnosti a zároveň nepokrývá v dostatečném rozsahu celou oblast obytné zóny.

Jak byste s tím chtěl místním pomoci?

Jednoznačně je třeba, aby se radnice více soustředila na životní prostředí, na udržitelnost, na to, aby se nám tady dobře žilo dnes ale i za 5, 10 nebo 30 let. Pro mě je to jednoznačně revize „brutální“ zástavby na úkor volného prostranství, zeleně, nebo dokonce sportovišť. Praha 9 a 18 mají unikátní lokality například nově vybudovaný lesopark – za který jsme všichni určitě moc rádi. Pak jsou tady ale další lokality a objekty, jejíž osud může být ohrožen současným přístupem politiků s novou zástavbou a můžeme o ně nenahraditelně přijít. Například letiště Letňany, sportovní komplex bývalých kompresorů nebo Avia Letňany. Za ty prostě musíme bojovat, aby nám tady zůstaly buď k těm účelům jako dnes, nebo v případě Avie zajistit revitalizaci a nějaký kompromis mezi zelení, oddychem a bydlením! Tyto zájmy je třeba prezentovat a prosazovat na zastupitelstvu.

Co je podle vás v komunální politice nejdůležitější?

V komunální politice by o dění v dané lokalitě měli rozhodovat především občané, kteří zde trvale žijí, bydlí, mají tady rodiny, děti, tráví tady volný čas. O tom, jakou podobu by měla jejich lo- kalita mít, jaké jsou jejich preference – jestli chtějí více stromů, parků, sportovišť, nebo jestli chtějí například místo fotbalového hřiště postavit další domy. Povinností zastupitelstva je tyto obyvatele zastupovat a hájit jejich zájmy.

Jak do ní chcete obyvatele zapojit?

Mnoho lidí považuje politiku z různých důvodů za něco špatného, nechtějí se o nic zajímat a jakkoli se angažovat. To je rozhodně špatně a na tom musíme pracovat, aby se to změnilo! Jednak bez lidí, jejich nápadů, názorů a znalosti jejich potřeb nemůžou politici vědět, co prosazovat, co měnit a jak. Nebo dokonce může dojít k tomu, že budou „nechtěně“ prosazovat potřeby někoho jiného.

Lidé jsou někdy k politikům skeptičtí…

Pravda je, že politici jsou nejen na té státní úrovni, ale i na té komunální, často lidem vzdálení a oni mají pocit, že je nezajímají. Myslím, že u nás je to velmi podobné a že většina mých sousedů ani neví, kdo je v zastupitelstvu Prahy 18. Většinou se s nimi bohužel ani nikdy nepotkali a jejich interakce jsou nulové. Je potřeba, aby politici, tedy zastupitelé, více vyráželi do terénu, naslouchali lidem, komunikovali s nimi a zvýšili jejich zájem se zapojit. A věřím, že lidé zájem mít budou, pokud jim to politici nabídnou a oni uvidí výsledky, že pracují pro ně…

Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky?

Nevím, jestli bych to v mém případě nazval úplně vstupem do politiky. Je pravdou, že se trvale zajímám o dění v mém okolí a byl jsem osloven skupinou sympatických lidí (z různých stran), jestli se nechci zapojit trochu více a pomoci Letňanům prosazovat „správné věci“ – tedy ty, co chceme my, co tady bydlíme, a záleží nám na tom. A vzhledem k tomu, že budoucnost lokality, kde jsme si pořídili před 19 lety byt, a prostředí, ve kterém žiji se svojí rodinou, mi není lhostejné, tak jsem se rozhodl zapojit sebe a doufám, že se mi to povede i s ostatními.

Čím jste se zabýval předtím?

Dlouhodobě se pohybuji v oblasti korporátního bankovnictví, mezinárodních financí, strategie a poradenství pro management

Jak můžete tyto vaše zkušenosti využít ve službě veřejnosti?

V oblastech, ve kterých jsem se pracovně pohyboval je to především o komunikaci, spolupráci, nacházení vzájemných řešení – tyto zkušenosti bych rád využil i zde.

Jak vnímáte obecně politickou kulturu v České republice? Na vládní i na komunální úrovni?

No, celkově bych řekl „kulturně“ nic moc. Na komunální úrovni je to asi někde lepší někde horší.

Co říkáte kauze Dozimetr spojený s politiky STAN?

Asi by se mi chtělo nejvíce říci „No comment…“ Věřím, že policie ví, co dělá, že bude mít možnost věc řádně a nezávisle prošetřit a případně předat státnímu zástupci a soudům. Díval jsem se na nedávný sjezd a volbu předsedy STAN, kde měl staronový předseda pan Rakušan projev. Z jeho projevu jsem vyrozuměl, že se nic neděje, že všechno dělají dobře a že v tom budou pokračovat. Další člen STAN na dotaz novinářů „proč má šifrovaný telefon“ odpověděl, že vlastně ani neví od koho ho má a kdo mu za něj 150 tisíc měsíčně platí. Tak to jsou přesně ty důvody, proč lidi politika nezajímá…

Zaznívají názory, že podobných „holportů“ na vysávání veřejných peněz do vlastních kapes je mnohem víc. Souhlasíte s tím?

Rozhodně! A zároveň souhlasím s tím, že pokud se veřejnost a obyvatelé nebudou o politiku a dění v naší zemi a obcích zajímat, bude podobných holportů a lidí v politice kvůli penězům jen přibývat.

Jak zabránit tomu, aby do politiky vstupovali lidé, kterým jde víc o peníze pro sebe než o službu občanům?

Na to je i není jednoduchá odpověď – politici se zaštiťují demokracií a svobodnými volbami, které máme. Před volbami mohou naslibovat hory doly, vše, co chcete slyšet. Pak ale nastává tzv. problém volebního období. Nikdy není jisté, že vás zvolí znovu, takže máte čtyři roky na to urvat, co se dá a po mě potopa… Politici jsou naši zaměstnanci – zaměstnance, když hrubě pochybí, můžete vyhodit. Politika ne. A navíc za svá jednání nese v podstatě nulovou zodpovědnost, nikomu se nemusí zodpovídat. Prostě ho jen v dalších demokratických volbách nezvolíte, to mu ale nevadí. To by se mělo změnit.

Jak? Nástroje jsou jednoduché, ale je složitější je aplikovat. Přiznávání majetku, daňová přiznání, odpovědnost, odvolatelnost a u politiků presumpce viny. Současný systém se tváří, že tyto věci eliminuje a hlídá, ale je naprosto impotentní a neúčinný. Přiznávání majetků či daňová přiznání jsou obvyklou přehlídkou humorných scének a výsměchu voličům. Měla by důsledněji fungovat policie a především soudy. Pokud by politik nebyl schopen za období v politice prokázat nabití majetku (a to včetně jeho rodiny, protože manželky a děti politiků u nás zázračně bohatnou), mělo by přicházet jeho zabavení. Není to nic neobvyklého, nevyzkoušeného. V demokratických zemích se to používá.

Čím se chcete, budete-li zvolen, při své práci v politice řídit vy?

Jak jsem již řekl, nejdu dělat politiku, ale chci prosazovat naše zájmy, zájmy mých sousedů, obyvatel Nového Proseka potažmo Letňan, tak aby se nám tady co nejlépe žilo a aby tady chtěly žít i naše děti a vnoučata. Prostě aby to byly Krásné Letňany!

 

Petr Boček

Narodil se 20. 7. 1970 v Boskovicích.

Absolvent vysoké školy, pracoval v ekonomice a managementu.

Žije s partnerkou a má syna.

Baví ho cyklistika, lyžování, cestování, turistika a čas strávený s přáteli.


Témata:

Nepřehlédněte