• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Petra Pavla pohostili v Rožnově slivovicí a frgály

  17.4.2024
  Simona Knotková

  Slivovicí a valašskými koláči frgály zahájil prezident Petr Pavel svou úterní návštěvu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku.

  Prošel několik stavení ve Valašské dědině i Dřevěném městečku. Nahlédl do kovárny a vesnické školy, seznámil se s výrobou březových mete a vyzkoušel si výrobu dřevěných šindelů.

  „Prakticky všechny střechy v muzeu jsou šindelové, téměř všichni majitelé domů museli s šindeli umět pracovat. Tak jsme si říkali, že i pan prezident může zkusit vystrouhat šindel,“ řekl ředitel muzea Jindřich Ondruš. „Ukázali jsme mu také stánisko, které stávalo u ovčínů a bylo to místo, kde se při chovu ovcí lidé ubytovávali,“ dodal.

  V Dřevěném městečku přivítala prezidenta slavnostní salvou jednotka portášů, sboru, který v minulosti střežili hranice. Prezident se podíval i do dřevěného kostela svaté Anny a na Valašský Slavín se symbolickými hroby osobností se vztahem k Valašsku. Na prezidenta čekaly v Dřevěném městečku desítky lidí.

  Zástupci muzea dali Pavlovi zvonec. „Nechali jsme ukovat naším kovářem zvonec na podkově. Podkova je symbol štěstí a zvoncem se vždy ohlašovaly nejzávažnější situace. Pro nás je návštěva prezidenta závažná, proto jsme zvolili symbol podkovy a zvonu,“ uvedl Ondruš. Dosud posledním prezidentem, který navštívil Valašské muzeum v přírodě, byl Václav Havel při soukromé návštěvě v roce 1990.

  První den návštěvy Zlínského kraje zakončil prezident v Libušíně na Pustevnách v Beskydech. Ve středu pojede do areálu ve Vrběticích. Setká se tam se starosty okolních obcí, krajským policejním ředitelem a zástupci Vojenských lesů a statků ČR. Poté ho čeká prohlídka České zbrojovky v Uherském Brodě. Pavel si také prohlédne Ostrožskou Lhotu na Uherskohradišťsku. Obec loni ovládla celostátní kolo soutěže Vesnice roku. V základní škole se tam odpoledne uskuteční briefing, na který Pavel naváže debatou s občany ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte