Nemocnice Prachatice požádala v květnu letošního roku MZ ČR o zapojení se do Pilotního programu časného záchytu karcinomu plic. V červenci akreditované radiologické pracoviště prachatické nemocnice získalo Osvědčení o splnění podmínek a zařazení do programu. Toto osvědčení je platné do konce roku 2024. Do programu budou zařazeni aktivní nebo ex-kuřáci ve věku 55 až 74 let, kteří vykouří 20 a více cigaret denně. Účast v tomto pilotním screeningovém programu je dobrovolná a bezplatná.
Počáteční stádia rakoviny plic probíhají ve většině případů bez příznaků. Když se podaří zachytit nádor v raném stádiu, je velká naděje, že následující léčba bude účinná a v nejlepším případě zachrání lékaři pacientovi život.
V lednu 2022 byl v České republice zahájen celoplošný program časného záchytu rakoviny plic, jehož cílem je aktivně vyhledávat rizikové pacienty – kuřáky, u kterých se provede vyšetření pomocí CT s nízkou dávkou záření. Vyšetření není nijak náročné, provádí se bez podání kontrastní látky a není nutná žádná příprava pacienta před vyšetřením. Vlastní vyšetření trvá několik minut a výsledky hodnotí lékař radiolog.
„Pilotní program v prachatické nemocnice bychom rádi spustili 1. září 2022. Nyní nás čeká ještě spolupráce s Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR, abychom doladili poslední úkony k realizaci, a to nastavení technických kroků ke správné implementaci dat apod. Dalšími úkoly pro vedení nemocnice je nasmlouvání výkonů screeningového CT hrudníku u všech zdravotních pojišťoven,“ sdělil ředitel nemocnice Michal Čarvaš.
„Role radiologického pracoviště je zásadní v realizaci klíčového LDCT vyšetření. Zde také dojde k vyhodnocení a informování plicního lékaře. Radiologické pracoviště je zároveň kontaktním místem pro sběr a předávání dat pro ÚZIS ČR,“ doplnil primář radiodiagnostického oddělení Roman Čerkl s tím, že vyzval všechny kuřáky, aby se vyšetření nebáli, je bezbolestné a podstoupili ho včas.
Zdroj:vz/tz