Písecká Sladovna v létě přilákala 18 tisíc lidí. Návštěvnost poznamenala pandemie

7.10.2021
Jiří Bydžovský

Písecká galerie Sladovna, která je zaměřená na rodiny s dětmi, přilákala v létě přes 18.000 lidí. Je to její třetí největší letní návštěvnost. Přesto  je ale letošek kvůli koronakrizi nejhorší za posledních pět let. Galerie rozšiřuje program animačního studia, jež se stalo hitem léta. Sladovna otevřela v polovině května, když to umožnila covidová omezení. Do plného provozu se dostala začátkem prázdnin.

„Přes léto míváme nejvíc návštěvníků. Vedení si cení toho, že letní sezona byla téměř bez omezení. Kromě všeobecně povinných respirátorů a dezinfekce jsme ale řešili ještě maximální povolenou kapacitu sálů, což návštěvnost  ovlivňovalo,“ uvedl manažer provozu galerie Petr Brůha.

Navzdory dobrému létu zatím Sladovna stále dohání výsledky z předchozích let. Příčinou je první pololetí, kdy byla zavřená a prakticky bez příjmů. „Na prázdniny si nemůžeme stěžovat a musíme návštěvníkům poděkovat. Pokud se však podívám na rok 2021 celkově, návštěvnicky i příjmově jde o zdaleka nejhorší období za poslední pět let,“ uvedl ředitel Sladovny Adam Langer.

V galerii doufají, že nebudou další omezení a na podzim budou moci přijít žáci i rodiny s dětmi. Jedním z částečných řešení je program mimo budovu, venkovní hra Šifra mistra Jana, kterou si vyzkoušelo už téměř 800 zájemců. Sladovna také připravuje tvůrčí laboratoř s tématem Jan Amos Komenský, z níž se příští rok stane plnohodnotná výstava.

Loni měla Sladovna kvůli koronakrizi meziročně zhruba poloviční návštěvnost, chyběli zejména školáci. V roce 2019 přišlo asi 65.000 lidí. Kdysi průmyslová budova Sladovny je největším zážitkovým prostorem pro rodiny s dětmi v Jihočeském kraji. Zabírá přes 2500 metrů čtverečních.

Zdroj:čtkNepřehlédněte