Veterináři ve Zlínském kraji opět řešili případ nebezpečné kožní infekce u skotu. V prosinci loňského roku zaznamenali výskyt trichofytózy v chovu mléčných krav na Uherskohradišťsku. Jde již o čtvrtý případ této plísňové nákazy v kraji za poslední čtyři roky.
Trichofytóza se u nakažených zvířat projevuje zarudnutím kůže a vznikem lysých míst. Onemocnění je způsobeno plísní a může se přenést i na člověka. Naštěstí díky rychlému zásahu veterinářů a přijatým opatřením se nákaza nerozšířila.
Ředitel krajské veterinární správy Michal Kamarád uvedl, že v kontaminovaném chovu byla doporučena vakcinace skotu, která je proti trichofytóze účinná. „Nákazu se podařilo zdolat,“ potvrdil Kamarád. Naštěstí nedošlo k žádným úhynům zvířat ani k přenosu na člověka.
Odborníci radí chovatelům, aby v případě výskytu příznaků nemocná zvířata izolovali od zdravých a zahájili léčbu. Důležité je také pečlivé sledování stáda, aby se zabránilo opětovnému propuknutí nákazy. Prevence spočívá především v dodržování hygienických zásad a oddělování prostředků používaných v jednotlivých stájích.
Veterináři ve Zlínském kraji se v loňském roce potýkali i s jinými nákazami. Začátkem roku byla potvrzena ptačí chřipka ve třech malochovech drůbeže na Vsetínsku. Na podzim pak byl virus zjištěn u volně žijících labutí na Uherskohradišťsku a Kroměřížsku.
Zajímavý případ řešili veterináři v srpnu ve Slavičíně, kde došlo k hromadnému úhynu kachen v říčce Říka. Ačkoli prvotní podezření padlo na ptačí chřipku, nakonec se ukázalo, že příčinou byl botulotoxin.
I přes několik zaznamenaných případů zůstává výskyt trichofytózy ve Zlínském kraji spíše ojedinělý. Veterináři však apelují na chovatele, aby byli obezřetní a v případě podezření na nákazu neprodleně kontaktovali odborníky.
Zdroj: ČTK