Plot bez povolení rozděluje hřiště pro malé fotbalisty dál

1.2.2023
Jan Štoll

Stále tam stojí. Uprostřed fotbalového hřiště v Mokré u Českých Budějovic je od loňska zabetonovaný plot. Vedení klubu stále nenašlo společnou řeč s majitelem pozemku, na němž část hřiště leží. Ten si jej oplotil. Stavební úřad nově konstatoval, že plot nemá žádné povolení.

Pro připomenutí, na zhruba čtvrtina hřiště, které v TJ Mokré využívají především děti, leží na cizím pozemku, se v Mokré vědělo dávno. Vlastníkům pozemku ale malí fotbalisté na jejich trávě nikdy nevadili, mezi nimi a klubem platila v tomto smyslu ústní dohoda. Problém nastal po jejich úmrtí před dvěma lety, kdy pozemek přešel jako dědictví na rodinu jejich dcery. Noví majitelé pozemku už fotbalistům svůj pozemek nechtěli jen tak nechat. Klub chtěl čtvrtinu fotbalového hřiště například pronajmou nebo koupit. „Jenže požadovali cenu, jaká se v Budějovicích platí za stavební parcelu, přitom je v územním plánu pozemek vedený jako sportoviště a není šance, že by se to někdy změnilo. Nabízený pronájem by nás zase vyšel na zhruba 95 tisíc korun ročně, což pro nás bylo příliš,“ uvedl předseda klubu TJ Mokré Jiří Hrabánek.

Na žádný z návrhů ani obec, ani klub nepřistoupily. Nedopadl ani pokus pozemek vyměnit za jiný, obecní. Majitelé tak loni na hřiště přijeli s autem, vykopali jámy, do nichž zabetonovali sloupky plotu. Plot dokonce protíná jednu z branek. Najít řešení se nepodařilo. Litvínovice, pod kterou Mokré spadá, tak podaly v závěru roku stavebnímu úřadu v Českých Budějovicích podnět k prověření oplocení pozemku. „Zjištěná stavba oplocení se nachází v nezastavitelném území obce. Z výše uvedených důvodů bylo třeba před zahájením stavby oplocení pozemku zažádat stavební úřad o vydání územního souhlasu,“ píše se v rozhodnutí stavebního úřadu. Úředníci zároveň vydali zákaz pokračování prací. Majitel pozemku tak bude muset sloupky plotu odstranit, nebo si zažádat o dodatečné povolení, což nebude jednoduché. „Určitě budeme chtít vědět, za jakým účelem stavba vznikla a jaké jsou další plány majitele. Bude nás zajímat i příjezdová cesta k pozemku, parkování a další věci,“ řekl Martin Král, místostarosta Litvínovic. Fotbalový klub TJ Mokré má zhruba 200 členů, z toho nejméně 150 dětí. Věnuje se také ženskému fotbalu.

stoNepřehlédněte