• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň otevře tři městské zahrady

  6.6.2023
  Simona Knotková

  Tři své městské zahrady otevře o nadcházejícím 13. ročníku akce Víkend otevřených zahrad město Plzeň. V Česku se do akce zapojí 260 míst, uvádějí stránky projektu, z toho je 24 zahrad přihlášeno v Plzeňském kraji, deset z nich přímo v Plzni.

  Plzeň připravila pro návštěvníky v Luftově zahradě, v Arboretu Sofronka a ve vodní výukové zahradě na hrázi Boleveckého rybníka komentované prohlídky, tvořivé dílny, přednášky či komponovaný program, řekl náměstek primátora odpovědný za dopravy a životního prostředí Aleš Tolar (STAN).

  „Návštěvníci se na všech těchto místech budou moci setkat s lidmi, kteří o tyto zahrady pečují a znají jejich historii. Mohou si s nimi popovídat třeba při komentovaných prohlídkách či besedách. A připraven je i program pro děti,“ uvedl.

  Nejstarší z otevřených zahrad, spravovaných městskou organizací Správa veřejného statku města Plzně, je dvouhektarová Luftova zahrada. Založil ji mezi roky 1918 a 1933 právník Vilém Luft jako soukromou okrasnou zahradu se dvěma rybníky, množstvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Pro veřejnost je otevřená pouze každou první středu v měsíci. O Víkendu otevřených zahrad nabídne komentované prohlídky, výstavu obrazů výtvarníka Josefa Černého či vystoupení hudebníka Míry Kunze.

  Arboretum Sofronka založil v roce 1956 Karel Kaňák jako státní odborné výzkumné pracoviště zaměřené na šlechtění borovic. Dnes má jednu z nejrozsáhlejších sbírek všech dostupných druhů borovic na euroasijském kontinentu. V roce 2010 přešla Sofronka do majetku Plzně. O víkendu 10. a 11. června provede návštěvníky při prohlídkách s odborným dendrologickým výkladem syn zakladatele arboreta a bývalý dlouholetý vedoucí Sofronky Jan Kaňák. V nabídce je také exkurze s krmením daňků, vycházka s lesníkem do přilehlého městského lesa, procházky naučnou stezkou o borovicích a výstava přírodnin. Návštěvníci si také budou moci koupit sazenice a okrasné dřeviny. Součástí akce budou na Sofronce Včelí dny s přednáškou o léčení pomocí včelích produktů, o včelaření, procházka po naučné včelí stezce, nebo program věnovaný medovině.

  V roce 2015 vybudovalo město na hrázi Velkého boleveckého rybníka výukovou vodní zahradu pro vzdělávání žáků mateřských a základních škol, středoškoláků, vysokoškoláků i veřejnosti. Návštěvníci se tam mohou seznámit s modelací ekosystémů Bolevecké rybniční soustavy, s pobřežní vegetací, s vlhkou loukou, doubravou, vřesovištěm i rašeliništěm. V areálu je hmatový chodník, mechárium, šiškárium i expozice léčivých bylin. O Víkendu otevřených zahrad jsou připravené komentované prohlídky a beseda o léčivých bylinách s botaničkou Zdeňkou Chocholouškovou, komponované vystoupení žáků či tvořivé drátovací dílny.

  V Plzni se do akce zapojí také například Klášterní zahrada dominikánů na Jiráskově náměstí, Meditační zahrada, první komunitní zahrada nebo zahrada gymnázia na Mikulášském náměstí, o kterou 50 let pečuje Alpinum klub a pěstuje v ní skalničky.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte