• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň oživí festival street art umění! Město hledá plochy k pomalování

  13.4.2021
  Redakce

  Stěny panelových i jiných domů, garáží, průmyslových objektů, stěny mostů či ohradní zdi a další místa ve veřejném prostoru hledají v Plzni pořadatelé druhého ročníku festivalu street art umění Wallz. Organizátoři z kreativní zóny DEPO2015 vypisují výzvu a hledají plochy k pomalování. Zájemci o plnohodnotné umělecké dílo vytvořené předními umělci street art scény z Česka, Evropy i z Ameriky se mohou hlásit do 25. dubna.

  „V loňském roce byly mezi umělecky obohacenými objekty zastoupeny například škola, fasáda panelového domu, jejíž ztvárnění si vyžádali sami obyvatelé, či různé technické a další větší i menší objekty. I letos bychom rádi nabídli majitelům plzeňských domů, garáží, firem, skladů a podobně možnost netradičně oživit své okolí současným uměním a zároveň jim tak dali alternativu ke klasickému zakrytí starých fasád reklamním nosičem či nevkusnými perspektivními malbami,“ uvedl programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

  Majitelé, kteří nabídnou plochy výtvarníkům, nemusí mít obavy z toho, jak dílo nakonec dopadne. Návrh každé fasády zpracuje umělec vždy dopředu a majitel plochy ho dostane ještě před tím, než ho autor začne tvořit. Vhodného umělce pro konkrétní plochu bude vybírat zkušená kurátorka. Veškeré náklady na realizaci uhradí festival a ani následně nevzniknou majitelům žádné výdaje, protože o dílo nebudou mít povinnost jakkoli pečovat. Malovat se bude materiály, které neovlivní stavbu nebo její okolí. V případě velkých ploch budou umělci pracovat z vysokozdvižné plošiny, řekl Štěpán.

  Plzeň chce nové zastávky, o jejich vzhledu rozhodnou mladí designéři

  Od nelegálních graffiti z 90. let minulého století se postupně hranice street art umění posunuly k vyčleňování legálních ploch, k soutěžím, festivalům i výstavám dříve pouličních umělců v zavedených galeriích. Street art festival Wallz chce podle Štěpána představit významné umělce této scény. „Ale hlavně oživit a zkultivovat městské prostředí, zvýšit hodnotu pro jeho obyvatele a reagovat také na problém vizuálního smogu, kterým je Plzeň nechvalně proslulá,“ popsal.

  Podobné festivaly se konají například v Bristolu, v Berlíně, v Krakově, v Londýně, v Marseille a dalších městech. Letos by měli svá díla na plzeňských zdech a fasádách tvořit například Brad Downey z USA, David Strauzz z Kanady, německý umělec Johannes Mundinger či zástupci české street art scény Jan Kaláb používající jméno Point, Jakub Tytykalo a Nikola Vavrous, známá jako Khoma.

  Loňský pilotní ročník představil 12 umělců z Česka, Polska a Rakouska a studenty plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte