• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Plzeň potřebuje nejméně 40 nových strážníků, město chce posílit pocit bezpečí

    Městská policie Plzeň, která se potýká s nedostatkem zaměstnanců, by ráda získala minimálně 40 nových strážníků. Pomoci v tom má nová náborová kampaň na sociálních sítích i jinde ve veřejném prostoru, která je zaměřená především na mladou generaci.

    Cílem kampaně je nejen zvýšit počet strážníků, ale také posílit pocit bezpečí ve městě a rovněž přispět ke zlepšení dobrého jména a vnímání městské policie veřejností, řekl v pátek novinářům velitel strážníků Petr Nováček.

    U městské policie nyní slouží 234 strážníků, jejich nedostatek vede například k tomu, že v současné době je k dispozici jedna hlídka na každý obvod. Kdyby se podařilo získat 40 strážníků, byly by hlídky dvě. Nové strážníky mohou pomoci získat různé benefity, například stotisícový náborový příspěvek, který město letos schválilo.

    „Bezpečnost je jedna u nejzásadnějších problematik naší koalice. Dnes jsme na stavu minus 40 strážníků, to je ten nejmenší počet, kolik bychom jich navíc potřebovali. Ale umím si představit, že bychom jich přijali výrazně více, kolik by bylo zastupitelstvo ochotné schválit. Čím víc jich v ulicích bude, tím bude ve městě bezpečněji,“ řekl radní pro bezpečnost Jiří Winkelhöfer (Pro Plzeň).

    Město má v rozpočtu na městskou policii 258 milionů korun a dalších 17 milionů korun na provozování útulku pro zvířata v nouzi, který je v režii strážníků. Ačkoliv lidé podle Nováčka vnímají městskou policii převážně negativně jako primárně represivní složku, rozsah činností strážníků je velký a zdaleka nezahrnuje jen rozdávání pokut za špatné parkování nebo překročení rychlosti. „Naše tísňová linka za rok odbaví desítky tisíc volání, ať už je to pomoc seniorům, pomoc zvířatům v nouzi, výjezdy k výtržnostem, rušení nočního klidu, poškozování veřejného majetku, v neposlední řadě řešíme i věci ohledně pocitu bezpečí ve městě – sadový okruh, lidé bez přístřeší – to jsou věci na které naše hlídky denně jezdí a chodí,“ řekl Nováček. Strážníci také převážejí opilce na záchytnou stanici, pomáhají s první pomocí i při nehodách nebo zdravotních nevolnostech lidí. Například loni si jejich pomoc přivolalo do bytu pomocí takzvaného nouzového tlačítka na 180 seniorů.

    Vedení městské policie nepočítá s tím, že chybějící lidi nabere okamžitě. Nástupní kurzy nových čekatelů se konají dvakrát do roka, v tom současném podzimním nastoupilo sedm zájemců. Další dva by měli ještě v září přibýt. Zdaleka ne každý zájemce o práci strážníka ale uspěje. Podle zástupce velitele pro výkon služby strážníků Michala Rybáčka se to podaří jen třetině zájemců. „Dvě třetiny neprojdou přes zdravotní testy, psychotesty nebo testy fyzické zdatnosti,“ řekl. Podmínkou pro přijetí je minimálně střední vzdělání s maturitou a česká státní příslušnost. Kromě strážníků má plzeňská městská policie také asistenty prevence kriminality, z nich jsou čtyři z romské a čtyři z ukrajinské komunity.

    V Plzeňském kraji nechybějí jen strážníci, ale dlouhodobě také policisté. Bývalý ředitel krajské policie Jaroslav Vild v lednu řekl, že v kraji chybí víc než 260 policistů, tedy přes desetinu předpokládaného celkového stavu.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte