• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň rozkvetla! Hlavní tahy lemují tisíce jarních květin

  11.4.2022
  Andrea Jančová

  Desítky tisíc jarních květin ozdobily v těchto dnech Plzeň. Nejen krokusy, narcisy a modřence právě vykvetly v ulicích západočeské metropole. Zahradníci Správy veřejného statku města vysázeli na podzim loňského roku asi čtyřicet tisíc kusů jarních cibulovin na celkovou plochu 900 metrů čtverečních.

  Zahradníci do ulic města vysadili různobarevně kvetoucí krokusy, narcisky, ladoňky a modřence. Holandské směsi cibulovin byly strojově vysázeny v travnatých plochách podél chodníků, hlavních dopravních tras a také v některých parcích. Pokud nebude příliš sucho a teplo, vydrží kvést až jeden měsíc. Rozkvetly tak trávníky pod Boleveckou návsí, v parku na Homolce, v Borském parku, ale i podél Rokycanské a Lidické ulice. Další nově kvetoucí plochy jsou na návsi v Radčicích a v parku v Červeném Hrádku.

  Cibuloviny byly vysazeny pomocí speciálního sázecího stroje. „Stroj ostrou radlicí rozřízne stávající travní drn a nadzvedne jej. Pod travní drn se vysype ze zásobníku přesně nadávkované množství cibulí a znovu se drnem překryje. Válec na zadní části stroje drn přitiskne zpět na původní místo, takže výsadbová plocha je téměř k nerozeznání od okolního trávníku,“ popsala Jana Pechová z oddělení městské zeleně odboru životního prostředí plzeňského magistrátu.

  Jarní výsadba v Plzni

  „V době, kdy se tráva často ještě nezelená, na sebe první jarní květy poutají pozornost nejen včel a hmyzu, ale i lidí. Proto jsme vybírali směsi zahrnující cibuloviny kvetoucí různými barvami v časovém sledu, kdy jednu odkvétající střídá jiná,“ vysvětlila vedoucí oddělení urbanistické zeleně Hana Hrdličková.

  Narcisy kvetou na stejném místě opakovaně po dlouhou dobu. „Za příznivých okolností to může být až deset let. Předpokládáme tedy, že se záplava žlutých květů zpestřená pestrobarevnými krokusy, ladoňkami a modřenci v těchto lokalitách bude opakovat i v příštích několika letech,“ dodala Jana Pechová.

  Zdroj :  vz,Magistrát města Plzně


  Témata:

  Nepřehlédněte