Vývoj nouzového komunikačního systému, který by fungoval v případě rozsáhlého výpadku internetu, plánuje v tříletém evropském projektu Plzeň. Městská společnost Správa informačních technologií města Plzně (SITMP) se bude spolu s plzeňskou firmou RoadTwin a sdružením Plan4All podílet na vývoji alternativní technologie, která by měla být při případném výpadku digitální infrastruktury stěžejní pro komunikaci jednotek integrovaného záchranného systému (IZS), řekl radní odpovědný za podporu podnikání a oblast Smart Cities Daniel Kůs (Piráti).
„Díky Správě informačních technologií jsme součástí výzkumného evropského projektu Sparrow, který chce zvýšit odolnost měst a firem při výpadcích elektřiny a internetu. V projektu hrajeme významnou roli, protože u nás proběhne simulace v reálném prostředí,“ řekl Kůs. Veškeré náklady spojené s vývojem uhradí EU, město získalo na realizaci projektu téměř pět milionů korun.
Cílem projektu Sparrow je zvýšit odolnost měst a společnosti při výpadcích elektřiny nebo internetu, jimž se říká digitální blackout či breakdown. Protože takových situací může i vzhledem k častějším přírodním katastrofám nastávat více, je nutné najít řešení, které při nich zajistí fungování komunikace složek IZS, uvedl Kůs.
„V Plzni chceme vyvíjet a testovat nouzový komunikační systém při simulaci výpadku světelného řízení křižovatek. Neznamená to plošné vypnutí semaforů, ale proběhne řada laboratorních testů s využitím modelování dopravy v digitálním dvojčeti města. Pro testování v reálném prostředí můžeme využít polygon pro autonomní mobilitu na Borech. Počítáme se zapojením dronů pro navedení jednotek IZS na místo události včetně následného monitoringu nebo využití bezpečnostního dispečinku,“ popsal ředitel SITMP Luděk Šantora.
Projekt Sparrow sdružuje 15 partnerů z osmi evropských zemí. Propojuje akademickou sféru, průmysl, malé a střední podniky, veřejné organizace i soukromé odborníky z Rakouska, Bulharska, Kypru, Francie, Řecka, Švýcarska, Velké Británie a České republiky. Tříletý projekt zahájilo v září oficiální setkání všech aktérů na Kyperské univerzitě, skončí na podzim 2027. Počítá se i se zapojením mladých lidí od 16 let formou takzvaného hackathonu, což je akce, při níž programátoři, případně s grafiky a webdesignéry, intenzivně pracují na zadaném softwarovém úkolu. Využít by se měla také živá laboratoř pro mobilitu, která v Plzni vzniká v technologickém parku TechTower. Spolu se SITMP je do projektu zapojeno i neziskové sdružení Plan4All a firma RoadTwin zabývající se modelací dopravy ve městě.
Zdroj: ČTK