• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeň se stává hlavní městem filmu. Začíná Finále

  23.9.2022
  Andrea Jančová

  Už 35. ročník největší přehlídky tuzemské audiovizuální tvorby zahájí v pátek 23. září ve Velkém sále Měšťanské besedy projekce nového historického koprodukčního velkofilmu Il Boemo o českém skladateli Josefu Myslivečkovi. V režii Petra Václava hraje hlavní roli Viktor Dyk.

  Festival potrvá do 28. září. Během šesti dnů nabídne více než sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se nejen v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové, celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně premiér či předpremiér.

  „Letošní Finále Plzeň potěší všechny milovníky žhavých filmových novinek. Festivaloví diváci se mohou těšit třeba na Ivana Trojana v roli vyšetřovatele s netradiční strategií v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach, či na drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou. Uvedena bude i nová třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček v Plzeňském kraji a představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila.

  Hlavním festivalovým centrem je Měšťanská beseda, promítá se ve všech jejích sálech. Festival Finále zavítá také do Divadla Dialog, Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a kavárny Walter.

  Festival Finále má pět soutěžních sekcí: o nejlepší celovečerní hraný a animovaný film, nejlepší dokumentární film, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii seriálová tvorba, nejlepší televizní a internetový projekt v kategorii film a minisérie a nejlepší krátký studentský film.

  V jednotlivých porotách zasednou výhradně zahraniční filmoví profesionálové, snímky budou také hodnotit studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. Tvůrci vítězných snímků převezmou 28. září na slavnostním zakončení festivalu cenu Zlatý ledňáček, kterou vytvořili skláři z Kolektiv Ateliers.

  zdroj :vz  Nepřehlédněte