Plzeň upozorňuje! Při volbách už nelze vydávat občanky na počkání

15.8.2022
Andrea Jančová

Vzhledem ke změně legislativy nebudou Oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Magistrátu města Plzně ve dnech voleb vydávat ‚‚na počkání“ občanské průkazy s omezenou dobou platnosti.

Volby do zastupitelstev obcí a voleb do Senátu Parlamentu České republiky proběhnou 23. a 24. září 2022, eventuální druhé kolo voleb do Senátu 30. září a 1. října.

„Aktuálně platný zákon o občanských průkazech již neobsahuje možnost vydávat přímo ve dnech voleb ‚na počkání‘ občanské průkazy bez strojově čitelných údajů a s dobou platnosti jeden měsíc, jako tomu bylo v minulosti. Doporučujeme proto občanům, aby si včas zkontrolovali platnost svých občanských průkazů a v případě potřeby si taktéž včas podali žádost o nový občanský průkaz,“ upozornil vedoucí magistrátního oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Michal Stočes. Dodal, že občanský průkaz lze kromě běžné třicetidenní lhůty vydat i ve lhůtě do pěti pracovních dnů, či dokonce do 24 hodin pracovního dne. V případě zrychleného vydání občanského průkazu je však nutno počítat se zvýšenými správními poplatky a také s tím, že při vydávání občanského průkazu do 24 hodin pracovního dne lze vyhotovený doklad vyzvednout výhradně na pracovišti Ministerstva vnitra ČR v Praze.

Kromě platného občanského průkazu může volič k prokázání totožnosti a státního občanství použít i platný cestovní pas.

Zdroj :vz, Magistrát města PlzněNepřehlédněte