Plzeň vzpomíná na cestovatelskou legendu a svého rodáka. Na radnici visí černý prapor

3.12.2021
Andrea Jančová

Také Plzeň si připomíná svého rodáka, cestovatelskou legendu. Ve věku 102 let ve středu 1. prosince zemřel Miroslav Zikmund. Na radnici vlaje černý prapor. Město k uctění jeho památky zřídilo v mázhauzu radnice na náměstí Republiky kondolenční místo, kam mohou Plzeňané přicházet zapisovat své vzpomínky na cestovatele či vzkazy jeho rodině. Primátor Martin Baxa zašle rodině Miroslava Zikmunda osobní kondolenci.

„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014. Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Zikmund na plzeňské radnici.

Dne 14. února 2019 oslavil Miroslav Zikmund sté narozeniny. Přálo mu i jeho rodné město. V den výročí vyvěsila Plzeň svoji vlajku, což se děje jen při výjimečných příležitostech. V roce 2019 zasvětila Plzeň také svůj tradiční městský ples právě Zikmundovi.  roce 2019 mu Plzeň věnovala dvě výstavy.

M.Zikmund na návštěvě Plzně

V Plzni je od roku 2014 jako trvalá připomínka legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda expozice v zoologické zahradě v prvním patře části Světa v podzemí. Dominantou výstavy je sto velkoformátových černobílých snímků z asijského putování, které doplňují věci cestovatelů, jako je spacák, lyže, boty, fotoaparáty.

Miroslav Zikmund má svoji pamětní desku na rodném domě v Úslavské ulici na Slovanech.

Zdroj :vz/PLzeň.euNepřehlédněte