Plzeň zvolí nového primátora. Ten dosavadní se stal ministrem kultury

17.1.2022
Andrea Jančová

Plzeňští zastupitelé dnes zvolí nového primátora města. V čele západočeské metropole nahradí dosavadního primátora Martina Baxu z ODS. Baxa se stal ministrem kultury a post primátora více než stosedmdesátitisícové Plzně opouští.

Koaliční smlouva zajišťuje pozici pro ODS, novým primátorem se s největší pravděpodobností stane dosavadní technický náměstek primátora, jednačtyřicetiletý Pavel Šindelář. Původní profesí právník, se stal technickým náměstkem primátora v březnu 2014 po odvolání předchozího náměstka Petra Runda (ODS). Funkci zastává dosud. Od loňského března do října byl také poslancem. Dostal se tam z pozice náhradníka poté, co hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) rezignovala na poslanecký mandát.

Zastupitelé také dnes kromě volby primátora rozhodnou o rozdělení kompetencí radních a o doplnění rady o nového člena. Baxa si totiž ponechá jen mandát zastupitele, opustí i městskou radu. Novou radní by se měla stát zastupitelka ODS, lékařka Veronika Jilichová Nová.

Baxa byl primátorem v letech 2010 až 2014, pak byl jedno volební období prvním náměstkem primátora a od podzimu 2018 opět primátorem. Už loni v listopadu při oznámení nominací na členy vlády premiéra Petra Fialy uvedl, že pokud bude jmenován ministrem, primátorského křesla se vzdá.

Komunální volby v roce 2018 v Plzni vyhrála ANO, která vstoupila do koalice s ODS, TOP 09 a ČSSD. Tyto čtyři strany mají v zastupitelstvu se 47 členy 33 hlasů. Baxa byl jediným kandidátem na primátora. ODS je v Plzni nejúspěšnější stranou. Na vedení města se podílí déle než 20 let, primátora měla nepřetržitě kromě jednoho čtyřletého volebního období od roku 1994.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte