Plzeňská policie podezírá z kyberšikany studenta práv. Vydírat měl několik lidí

30.11.2021
Andrea Jančová

Více než rok pracovali západočeští kriminalisté na rozsáhlém případu kyberšikany a vydírání na internetu. Precizní práce na odhalení pachatele, který působil v rámci celé České republiky, přinesla v listopadu své ovoce.  Policisté zjistili, že pachatelem je čtyřiadvacetiletý student 5. ročníku jedné právnické fakulty. Hrozí mu až 5 let vězení.

Policisté z 1. oddělení obecné kriminality už čtyřiadvacetiletému muži sdělili obvinění a to hned z několika trestných činů, a to přečinů vydírání, sexuální nátlak a podvod, spáchané v rámci komunikace na sociálních sítích.

Loni v červnu přijali policisté z územního odboru Plzeň – venkov oznámení o vydírání přes internet. Šestadvacetiletý oznamovatel se na internetovém portálu seznámil s údajnou ženou a po krátké konverzaci prostřednictvím e-mailu po něm žena požadovala intimní fotky, které jí poškozený poslal. Na základě těchto fotek ho začala vydírat, že fotky rozešle všem přátelům na sociálních sítích a celé rodině. Muž ve strachu ženě zaslal částku ve výši 60 dolarů.

V průběhu prověřování případu se kriminalistům operativním šetřením podařilo dopátrat další poškozené, a to devětadvacetiletého muže ze středních Čech, který na základě nátlaku z uveřejnění jeho intimních fotek domnělé ženě zaslal elektronické dárkové poukázky do obchodu s elektronikou ve výši deset a půl tisíce korun.

Dále se podařilo vyhledat poškozenou devatenáctiletou ženu, která se v červnu roku 2020 přes internetový portál seznámila s mužem, který ji na základě zaslané fotografie dekoltu začal vydírat. Požadoval po ní poslání finanční hotovosti nebo intimních videí. Poškozená nátlaku odolala a podezřelý muž její fotku rozšířil na sociální síti mezi její přátele. Žena v době spáchání trestného činu nedosáhla plnoletosti a pachatel byl s touto skutečností z jejich komunikace srozuměn.

Policisté také zjistili podvodné jednání na sociálních sítích při prodeji učebnic na jedné pražské univerzitě, muž nabízel k prodeji učebnice za zakoupení poukázek do obchodu s elektronikou. Po zaslání poukazu kupujícím na e-mail přestal komunikovat a smazal svůj profil  Takovýmto jednáním podezřelý muž poškodil celkem 17 studentů z různých vysokých škol a přišel si na částku blížící se k dvaceti tisícům korun.

Všechny případy pak zavedly kriminalisty do malé obce ve Středočeském kraji, kde měl pachatel bydlet. Při domovní prohlídce zajistili velké množství elektroniky mimo jiné i stolní počítač, kalendář, písemnosti a šanony s dokumenty.

Pachatelem má být čtyřiadvacetiletý student 5. ročníku jedné právnické fakulty. Na internetu vystupoval pod různými jmény, ale i jako žena, měl založeno několik e-mailových schránek a několik uživatelských profilů. V případě pravomocného rozsudku obviněnému muži hrozí trest až pět let vězení.

Zdroj :vz/PČR


Témata:

Nepřehlédněte