Plzeňské nemocnice vyzývají dárce. V kraji chybí zásoby krve

17.7.2021
Andrea Jančová

Sešlo se totiž několik vlivů, kvůli kterým se zásoby prakticky v celé zemi ztenčují, a je proto třeba krev rychle doplnit, řekl mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Krajem zřizované nemocnice mají transfuzní pracoviště v Rokycanech a v Klatovech. Klatovská nemocnice navíc odebírá krev výjezdovým způsobem v dalších městech na Klatovsku a na Domažlicku. Transfuzní oddělení má také Fakultní nemocnice Plzeň.

Zásoby krve se snižují pravidelně každé léto, neboť řada dárců odjíždí na dovolené a interval mezi odběry prodlužují. Letos ale podle mluvčího přibyly i další příčiny, proč je krve méně. Vliv mají protiepidemická opatření proti koronaviru i omezení dárců po očkování.

„Vzhledem k epidemiologické situaci lze odebírat krev lidem, kteří byli v zahraničí, až po čtyřech týdnech od návratu. To se nyní v době dovolených týká významné skupiny dárců,“ uvedla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Rokycanské nemocnice Miroslava Padrtová. Další skupina dárců nemůže přijít, protože má těsně po očkování proti koronaviru. To bylo v červnu a na začátku prázdnin nejintenzivnější a týkalo se to hlavně věkových skupin, v nichž jsou dárci významně zastoupeni. Lidé mezi 40 až 50 let chodili na druhé dávky, mladší na první dávky očkování. Platí přitom, že po očkování je vhodné jít darovat krev až zhruba po třech čtyřech týdnech.

Na rozdíl od jiných let, kdy bývalo v létě méně plánovaných operací, a tedy i menší potřeba krve, letos je situace jiná. „Vzhledem k tomu, že se odkládaly některé zákroky během jarní vlny pandemie, tak letos v létě se operační program nijak neomezuje. Kolegové se snaží nabídnout čekajícím pacientům termíny co nejdříve,“ vysvětlila vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Klatovské nemocnice Jana Zítková. Velkou spotřebu krve mají také interní obory, které využívají krev k léčbě pacientů. Do nemocnic se podle Zíkové dostávají chroničtí pacienti, kteří se v hlavní vlně pandemie báli chodit na veřejnost, minimalizovali kontakty a omezovali i návštěvy lékaře. Nyní opět přibyli a u mnohých se jejich stav zhoršil, a proto potřebují častěji transfuzi, řekla lékařka.

Krajské nemocnice zatím nemusely nijak systémově omezovat péči. Největší poptávka je nyní podle něj po krvi skupin nula minus, která je univerzální pro všechny příjemce, popřípadě nula plus. Zásoby jsou ale omezené u všech skupin, a nemocnice proto vítají všechny dárce.

K darování krve vyzývá dárce také Transfuzní oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Transfuzní pracoviště na svých webech aktualizují takzvaný krevní barometr, kde zveřejňují, o jakou krevní skupinu je aktuálně největší zájem.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte