Plzeňské pivo poputuje rychleji k zákazníkům! Prazdroj staví moderní sklad

13.5.2022
Andrea Jančová

Prazdroj staví ve svém plzeňském areálu plně automatizovaný sklad na lahve a plechovky za 780 milionů korun. Zprovozní ho do konce roku. Jeho skladová kapacita bude zhruba 18 milionů piv a bude největší a nejmodernější z pěti skladů v areálu. Dokáže rychleji zásobovat obchody pivem v lahvích a plechovkách.

Nový sklad vzniká na ploše 10.000 metrů čtverečních, tedy na rozloze 1,5 fotbalového hřiště. Jeho kapacita bude 16.000 palet piv, proti vedlejšímu skladu u stáčírny je o 7500 palet větší. „Odbavíme víc závozů a rychleji budeme zásobovat zákazníky,“ řekl manažer skladů František Holý. Firma má stavební povolení na rozšíření nového skladu, čímž by současnou kapacitu v Plzni zdvojnásobil na 60.000 palet.

Sklad je podle Holého stavebně hotový z 80 procent, technologicky ze 40 procent, od srpna do října se má zprovozňovat. Firmy teď instalují regálový systém, pak budovu opláští a nainstalují další technologie. „Díky systému regálů i způsobu přepravy zboží ušetříme prostor, snížíme náklady na převoz zboží i množství CO2. Na střeše skladu i expedice budou fotovoltaické panely. Jeřábové zakladače palet umí rekuperaci, která šetří energii,“ řekl Holý.

Pod parkovištěm kamionů, které budou jezdit ke skladu pro pivo, je jímka na dešťovou vodu, která bude chladit varny a tanky pivovaru Gambrinus. Technologie nového skladu ulehčí namáhavou práci obsluze těžkých vysokozdvižných vozíků. Pivo se bude ze stáčecí linky přepravovat do skladu pomocí automatického systému na dvou kolejích zcela bez přítomnosti lidí. V regálovém skladu budou palety v 11 patrech v deseti uličkách, v nich budou jezdit jeřábové zakladače, které zboží uskladní i vyskladní.

„Vše řídí počítač. Už na vstupu paletu načte, takže ví, co je to za výrobek, jakou má trvanlivost, hmotnost a velikost. A my víme, v které pozici je. Sklad má kapacitu 320 palet za hodinu dovnitř a ven,“ řekl Holý. Bude ho obsluhovat jeden vedoucí automatizace a čtyři až šest údržbářů. Pohyb zboží ze skladů řídí dispečink. Pivovar stáčí pivo sedm dní v týdnu 24 hodin denně, ale expeduje ho jen pět dní.

V plzeňském závodě Prazdroje bude po dokončení skladu pět budov pro skladování piva v sudech, lahvích a plechovkách. Současná kapacita čtyř skladů je 35.000 palet. Po rozšíření současného skladu to má být 60.000 palet. V současném vedlejším skladu plánuje Prazdroj novou stáčecí linku na vratné skleněné lahve.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte