Plzeňské restaurace a kluby neskrývají zklamání. Rozhodnutí vlády je decimuje

26.11.2021
Andrea Jančová

Restaurace a hudební kluby v Plzni jsou z rozhodnutí vlády zklamané. Chtěly nechat otevřeno alespoň do 23:00, aby měly aspoň nějaké tržby a mohly pořádat večírky. Týdny před koncem roku jsou pro ně v tržbách nejsilnější. Gastro obor to podle nich ještě více zdecimuje, řada provozoven skončí a nemálo jich kvůli existenčním problémům zřejmě bude nařízení bojkotovat.

„Minulý rok jsme říkali, nedělejte to do 22:00, nechte v deset poslední objednávku a nechte lidi mezi desátou a jedenáctou odejít domů. Měli bychom možnost plynule kasírovat. Takhle se zase budou tvořit hloučky před hospodami, zase to bude bigbít na ulicích, zase to bude festival protestů,“ řekl spolumajitel sítě Hospodská pěti velkých plzeňských restaurací Luboš Kastner, zástupce oboru v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Nevěří, že hosté budou mezi 21:00 a 22:00 pohodově odcházet, když je hospodští vyženou ve 22:00. Hospody jim dají pití do kelímků, budou opět na ulicích a policisté na ně budou mávat z okénka, podotkl.

Podle Kastnera je úplně jedno, jestli by se povolilo otevření restaurací a hospod do 23:00, žádný argument pro 22:00 není. „Vláda vzala mimořádná opatření z minulého roku a jenom je překopírovala. Minulý rok naše argumenty nebyly vyslyšené, protože nebyl precedens, ale teď už přece víme, jak se to bude chovat,“ uvedl. Loni restaurace zavřely a lidé na ulicích pili pivo v mrazu až do půlnoci.

Hodně restaurací a hospod se teď podle Kastnera kvůli přežití přidá na stranu iniciativy Chcípl pes a bude nařízení bojkotovat. „Takže to bude kontraproduktivní. Nálada, která je v podnikatelské společnosti, začne být daleko víc agresivnější, protože ti lidé už nemají kam couvnout,“ řekl. Restaurace jen zatáhnou záclony, zhasnou a lidé budou sedět ve sklepích, doplnil. Očekává, že vláda opět vyhlásí lockdown. Podle něj by bylo fér říct, že přijde, aby se na něj lidé mohli připravit.

Zdroj : ČTKNepřehlédněte