Plzeňské školy využijí letní volno k plánovaným opravám

1.7.2022
Andrea Jančová

Na základních školách dostalo vysvědčení kolem 15.000 dětí. Po dalším roce roce poznamenaném pandemií koronaviru jim začaly dlouho očekávané letní prázdniny. Také plzeňské školy času využijí k rekonstrukcím a opravám.

Kvůli naplánované rekonstrukci například dostaly vysvědčení o dva dny dříve děti na ZŠ a MŠ Benešova, kde se budou o prázdninách měnit okny a parapety, upraví se sklepní místnosti a vstup do mateřské školy. V plánu je i výměna opravy žaluzií a malování chodeb, celkem za necelé dva miliony korun. Stavební úpravy vestibulu hlavního vchodu, rekonstrukce venkovního obložení a výměny interiérových dveří za celkem 2,6 milionu naplánovala sídlištní 1. ZŠ. Výměny oken, opravy podlah, elektroinstalace či topení čekají i další školy, školní tělocvičny, hřiště a jídelny.

Plzeň je zřizovatelem 26 základních škol, součástí šesti z nich je i mateřská škola. Kapacita městských škol je přes 16.200 míst, což stačí na pokrytí zvýšeného počtu dětí v silnějších populačních ročnících. „V tomto školním roce bylo na základních školách zřizovaných městem celkem 14.858 žáků, meziročně se poslední tři roky toto číslo mírně zvyšovalo,“ řekla vedoucí magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová. Deváťáků, kteří opustili základní školy, je letos 1473, svoje první závěrečné vysvědčení dostalo 1631 prvňáčků.

Vysvědčení dostaly po zhruba čtvrtroční docházce i děti ukrajinských uprchlíků, které se zapojily do výuky. Aktuálně je jich na základních školách ve městě přijato 407. Školy jejich práci, kdy děti musely navíc zvládnout výuku v pro ně novém jazyce i přechod z azbuky na latinku, hodnotily většinou kombinací známek a textu. V některých případech jejich slovní hodnocení překládaly do ukrajinštiny, doplnila Škrlantová.

Ukrajinské děti jsou podle svého bydliště umístěné na školách po celém městě. K 407 již zapsaným přišlo tento týden k zvláštním zápisům na první a druhý stupeň dalších 747 ukrajinských dětí.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte