Plzeňskému kraji chybí policisté

30.1.2023
Simona Knotková

Policii v Plzeňském kraji aktuálně chybí 263 policistů, to je přes desetinu předpokládaného celkového stavu. Scházejí hlavně policisté na základní úrovni. Akceschopnost policie to ale neovlivňuje, řekl krajský policejní ředitel Jaroslav Vild. Při krajském ředitelství vznikla od 1. ledna speciální pořádková jednotka, kterou policie v případě potřeby využívá i k pokrytí personálních problémů.

K 1. lednu měla policie v kraji 2421 míst pro policisty, obsazeno bylo 2158 míst. „Speciální pořádkovou jednotku, pokud není nasazena na opatření typu shromáždění, kulturní a sportovní akce velkého rozsahu nebo pátrací akce, používáme primárně v tuto chvíli na posílení výkonu služby, a tím částečně řešíme naši personální nedostatečnost, v tuto chvíli zejména na území města Plzně,“ řekl Vild. Aktuální podstav je podle něj nejvyšší za poslední roky.

Policisté chybí v celé ČR. Loni jejich počet klesl pod 40 000, policejní prezident Martin Vondrášek tuto hranici označil za základ pro to, aby policie byla schopna zajistit stálé úkoly i jednorázové akce. Loni od policie odešlo 2700 lidí, přišly jich dva tisíce. Vláda v roce 2020 rozhodla o navýšení počtu služebních míst o 3000. U policie tehdy bylo 43 000 systemizovaných míst. K 1. lednu 2019 sloužilo 40 401 policistů a počítalo se s tím, že v letech 2021 a 2022 by mělo přibýt každý rok 1000 dalších míst, letos zbylých 500.

Vild doufá, že díky zvýšení platů se podaří situaci zlepšit. Platy policistů se navýšily o deset procent, u nejnižších tarifních tříd, tedy u nastupujících policistů, o 17 procent. „Je potřeba si uvědomit, že nástupní plat policisty před tímto opatřením činil nějakých 26 000 korun, což samozřejmě nedávalo možnost konkurenceschopnosti policie na trhu práce. Po tomto navýšení se dostáváme někam nad 30 000, což už, doufejme, významně ovlivní zájem o práci u policie a přivede více lidí,“ uvedl. Nábory podle něj zatím sotva stačí pokrýt odchody policistů do civilu nebo do penze. Až polovina z lidí, kteří se k policii hlásí, neprojde přes přijímací psychotesty, zdravotní testy a prověrky fyzické kondice.

Podstav trápí zejména základní úroveň, ze které policisté často míří na vyšší posty. „Ve chvíli, kdy nám odejde kriminalista, tak primárně se ho snažíme nahradit zdola,“ řekl Vild. Zvenčí přijímá policie pouze odborníky z žádaných oborů. Nejčastější jsou to specialisté na informační technologie, na kriminalistické expertizy z biologie, zkoumání zbraní a podobně. „Snažíme se navazovat spolupráci s akademickou obcí a nabízet práci, ale tam narážíme na konkurenceschopnost policie. Tento specialista má na trhu práce úplně jinou hodnotu, my jsme omezeni tabulkovými platy a naše flexibilita v této oblasti je značně omezená,“ dodal Vild.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte