Hejtmanka Mauritzová: V Plzeňském kraji se zatím okresy zavírat nebudou

V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím nebude uzavírat žádný okres. Novinářům to řekla hejtmanka Ilona Maurizová (ODS). Aby se ale situace udržela, je nutné, aby lidé důsledně dodržovali základní protiepidemická opatření, bude se více testovat, začne se i s dezinfekcí některých prostor, uvedla. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že kvůli špatné epidemické situaci se uvažovalo o uzavření Tachovska, vyřešilo se to ale ve spolupráci s hlavní hygieničkou jinak.

Mauritzová v úterý večer jednala s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. „Bylo konstatováno, že v žádném okrese Plzeňského kraje by uzávěra nepřispěla k tomu, aby se zastavilo šíření viru tak, jak bychom potřebovali,“ řekla hejtmanka. Apeluje na obyvatele, aby důsledně nosili nejlépe respirátory, používali dezinfekci a dodržovali odstupy. Velký nárůst nemocných má na svědomí nakažlivější britská mutace koronaviru, která podle hejtmanky představuje až 86 procent všech pozitivních PCR testů provedených v plzeňské fakultní nemocnici (FN).

„Situace je vážná, pokud nebudeme společně pracovat na dodržení zásadních epidemických opatření, můžeme mít rychle zaplněné nemocnice. V současné době ještě zvládáme,“ řekla Mauritzová. Další pacienty už kvůli zaplněným lůžkům nepřijímají nemocnice v Sušici, Stodu a Domažlicích. Pacienti do jiných krajů se zatím převážet nemuseli. Mezi nemocnicemi v kraji se převáželi. Dnes se podařilo upravit dalších 15 lůžek pro covidové pacienty ve FN a deset v Mulačově nemocnici, polovina z nich ale byla už zaplněna pacienty.

Plzeň přestavbou nevyužitého domu získala osm sociálních bytů. Všechny už mají nájemníky

Kraj a krajská hygienická stanice zapojila i hospodářskou komoru. Komora apeluje na firmy, aby více testovaly své zaměstnance, nepouštěly do práce nakažené, zavedly režimová opatření a víc dezinfikovaly. Do kraje by měl přijít na pomoc další armádní tým, který bude testovat zaměstnance přímo v podnicích. „Vytváří se harmonogram pro větší firmy, kdy se budou testovat zaměstnanci v oblasti,“ řekla Mauritzová.

Kraj by také měl dostat od státu další respirátory a dezinfekci. Ve spolupráci s dobrovolnými hasiči se začne s dezinfekcí veřejných prostor, například autobusových zastávek a podobně, jako se to dělalo na jaře na Domažlicku, které tehdy bylo nejpostiženějším okresem v ČR.

Hejtmanka rovněž podle svých slov žádala vládu, aby pomohla v kraji řešit situaci se stovkami kamionů, které čekají na hranicích s Německem, Řidiči si nechávají na hranicích dělat testy na koronavirus, které musejí mít pro vstup do Německa. Čekací doby jsou ale mnoho hodin, fronty kamionů na dálnici D5 dosahují několika kilometrů. „Žádáme vládu, aby situaci začala řešit, aby sem poslala armádu, překladatele, protože řidiči nerozumí, nejsou schopni vyplnit dotazníky, zdržuje se provoz,“ popsala situaci hejtmanka. Na hranicích v Rozvadově nyní testují antigenními testy samaritáni a hasiči.

V Plzeňském kraji přibylo v úterý podle ministerstva zdravotnictví rekordních 1 113 případů koronaviru, nejvíc za celou pandemii. Krajská hygiena udává dokonce 1 135 nových případů.

Andrea Jančová/ČTK

Včera, 13:07
V Plzni se dnes po šesti týdnech znovu otevřely prodejny dětského oblečení. Umožnilo to rozvolnění...
9.4.2021
Zlepšení veřejného prostoru pro cestující v kombinaci se sjednocením designu mobiliáře městské hromadné dopravy jsou témata...
8.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.4.2021
První půlrok vlády nového vedení Plzeňského kraje zásadně ovlivnila pandemie. Těžká situace regionu podpořila spolupráci...
3.4.2021
Město Plzeň podpoří dvěma miliony korun sportovní infrastrukturu fotbalové Viktorie Plzeň, jedním milionem Handball club...
2.4.2021
Za měsíc trvající zpřísněná omezení pohybu provedli policisté v Plzeňském kraji 129 781 kontrol dodržování...
Potravinová sbírka Plzeň
1.4.2021
Potravinová sbírka Nový začátek, kterou zorganizoval v době od 15. do 26. března Odbor sociálních služeb...
31.3.2021
Deset městských nájemních bytů poskytne Plzeň pro klienty neziskové organizace Ledovec, která 20 let pomáhá...
30.3.2021
Plzeň i letos kvůli koronaviru přesune tradiční Slavnosti svobody do on-line prostředí. Oslavy 76 let...
29.3.2021
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) vypisují výběrové řízení na dodávku velkokapacitních tramvají velikosti XXL. Až...
26.3.2021
Speciální dlouhodobou ochranu před viry a bakteriemi dostane 35 dětských hřišť ve čtvrtém plzeňském obvodu...
Reklama