Hejtmanka Mauritzová: V Plzeňském kraji se zatím okresy zavírat nebudou

V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím nebude uzavírat žádný okres. Novinářům to řekla hejtmanka Ilona Maurizová (ODS). Aby se ale situace udržela, je nutné, aby lidé důsledně dodržovali základní protiepidemická opatření, bude se více testovat, začne se i s dezinfekcí některých prostor, uvedla. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) řekl, že kvůli špatné epidemické situaci se uvažovalo o uzavření Tachovska, vyřešilo se to ale ve spolupráci s hlavní hygieničkou jinak.

Mauritzová v úterý večer jednala s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou. „Bylo konstatováno, že v žádném okrese Plzeňského kraje by uzávěra nepřispěla k tomu, aby se zastavilo šíření viru tak, jak bychom potřebovali,“ řekla hejtmanka. Apeluje na obyvatele, aby důsledně nosili nejlépe respirátory, používali dezinfekci a dodržovali odstupy. Velký nárůst nemocných má na svědomí nakažlivější britská mutace koronaviru, která podle hejtmanky představuje až 86 procent všech pozitivních PCR testů provedených v plzeňské fakultní nemocnici (FN).

„Situace je vážná, pokud nebudeme společně pracovat na dodržení zásadních epidemických opatření, můžeme mít rychle zaplněné nemocnice. V současné době ještě zvládáme,“ řekla Mauritzová. Další pacienty už kvůli zaplněným lůžkům nepřijímají nemocnice v Sušici, Stodu a Domažlicích. Pacienti do jiných krajů se zatím převážet nemuseli. Mezi nemocnicemi v kraji se převáželi. Dnes se podařilo upravit dalších 15 lůžek pro covidové pacienty ve FN a deset v Mulačově nemocnici, polovina z nich ale byla už zaplněna pacienty.

Plzeň přestavbou nevyužitého domu získala osm sociálních bytů. Všechny už mají nájemníky

Kraj a krajská hygienická stanice zapojila i hospodářskou komoru. Komora apeluje na firmy, aby více testovaly své zaměstnance, nepouštěly do práce nakažené, zavedly režimová opatření a víc dezinfikovaly. Do kraje by měl přijít na pomoc další armádní tým, který bude testovat zaměstnance přímo v podnicích. „Vytváří se harmonogram pro větší firmy, kdy se budou testovat zaměstnanci v oblasti,“ řekla Mauritzová.

Kraj by také měl dostat od státu další respirátory a dezinfekci. Ve spolupráci s dobrovolnými hasiči se začne s dezinfekcí veřejných prostor, například autobusových zastávek a podobně, jako se to dělalo na jaře na Domažlicku, které tehdy bylo nejpostiženějším okresem v ČR.

Hejtmanka rovněž podle svých slov žádala vládu, aby pomohla v kraji řešit situaci se stovkami kamionů, které čekají na hranicích s Německem, Řidiči si nechávají na hranicích dělat testy na koronavirus, které musejí mít pro vstup do Německa. Čekací doby jsou ale mnoho hodin, fronty kamionů na dálnici D5 dosahují několika kilometrů. „Žádáme vládu, aby situaci začala řešit, aby sem poslala armádu, překladatele, protože řidiči nerozumí, nejsou schopni vyplnit dotazníky, zdržuje se provoz,“ popsala situaci hejtmanka. Na hranicích v Rozvadově nyní testují antigenními testy samaritáni a hasiči.

V Plzeňském kraji přibylo v úterý podle ministerstva zdravotnictví rekordních 1 113 případů koronaviru, nejvíc za celou pandemii. Krajská hygiena udává dokonce 1 135 nových případů.

Andrea Jančová/ČTK

Včera, 18:00
Student pedagogické fakulty Patrik Vaněk se v době online výuky začal více věnovat tvorbě únikových...
21.2.2021
V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav....
17.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
17.2.2021
Osm malometrážních bytů pro sociální bydlení získala Plzeň úpravou svého objektu v Doudlevcích, který dříve...
15.2.2021
Národní památkový ústav (NPÚ) chce otevřít všech deset velkých státních památek v Plzeňském kraji hned...
13.2.2021
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve...
10.2.2021
Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově...
5.2.2021
Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i...
5.2.2021
Plzeňský kraj buduje na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury, bude...
4.2.2021
Divadelní adaptace slavné románové předlohy Bohumila Hrabala Postřižiny je další z premiér, které musí plzeňské...
MHD v Plzni
3.2.2021
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) spustily nový web jízdních řádů. Ten překvapí svým inovativním vzhledem,...
Reklama