Na památky bez průvodce. Plzeňsko otevře hrady a zámky

V Plzeňském kraji se příští týden otevře pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ), které mohou nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce. Plzeňský, Karlovarský a Královéhradecký kraj mohou podle rozhodnutí vlády díky nižšímu počtu koronavirových nákaz od 3. května za přísných podmínek otevřít muzea, galerie či památky.

„Od úterý 4. května budou v Plzeňském kraji zpřístupněny ty památky ve správě NPÚ, které mohou návštěvníkům nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce za dodržení přísných protiepidemických opatření. Otevření bude také limitováno aktuálními týdenními počty nakažených v regionu. Proto je nutné, aby návštěvníci sledovali webové stránky objektů, kde najdou aktuální informace,“ upozornila mluvčí českobudějovického pracoviště NPÚ Markéta Slabová. Ostatní státní památky, které nemohou otevřít interiéry nebo části pro individuální prohlídky, budou muset počkat na další rozvolnění.

Nejnavštěvovanější státní památka v kraji, zřícenina Rabí, otevře za základní vstupné 100 korun mimořádný okruh nazvaný Hradní areál. Zahrnuje velké nádvoří, malé nádvoří se studnou, nejstarší jádro hradu s výstupem na věž donjon a nižší vyhlídkové místo v novém paláci. Na hradě Velhartice zpřístupní hradní areál s volnou prohlídkou interiéru bývalého rajského paláce a věže Putna. Plné vstupné je 80 korun. Oba hrady budou otevřené denně kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

Vydejte se Plzní po stezkách, vyzývá nový zážitkový projekt města

Při volné prohlídce zámeckého areálu v Nebílovech nedaleko Plzně si návštěvníci budou moci za základní vstupné 30 korun projít zámecké nádvoří, kapli sv. Antonína a zahrady za zadním křídlem zámku. Otevřeno bude od úterý do neděle mezi 9:45 a 17:00.

V jízdárně zámku Kozel u Plzně bude k vidění výstava Aeronautica – létající stroje Leonarda da Vinci. Stroje v životní velikosti byly sestaveny podle skic renesančního umělce a návštěvníci budou mít možnost si řadu z nich vyzkoušet a rozpohybovat. Výstava bude otevřena denně mimo pondělí od 9:00, poslední vstupenky bude možné zakoupit v 16:00. Základní vstupné je 100 korun. Informační centrum na Kozlu je nově členem Asociace turistických informačních center ČR a nabízí tak služby a propagaci přilehlé oblasti.

6.5.2021
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
5.5.2021
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
4.5.2021
Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes...
3.5.2021
Za neděli přibylo v Plzeňském kraji 13 nových případů koronaviru, to je o třetinu méně...
30.4.2021
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace plzeňského městského Sportovního areálu Prokopávka, která začala v září 2019, je hotová....
27.4.2021
V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 129 nových případů nákazy koronaviru, to je o dva...
27.4.2021
Západočeská metropole spouští velký rodinný zážitkový projekt nazvaný Plzní po stezkách. Novinka nabídne komplexní informace...
26.4.2021
S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ)....
23.4.2021
V původním režimu opět funguje Domažlická nemocnice, která se v únoru specializovala výhradně na péči...
Reklama