Památkáři chtějí v Plzeňském kraji přivítat návštěvníky už od dubna. Záleží, v jakém stupni bude PES

Národní památkový ústav (NPÚ) chce otevřít všech deset velkých státních památek v Plzeňském kraji hned od začátku sezony, tedy od počátku dubna. Podmínkou ale je, aby byl protiepidemický systém PES ve třetím stupni.

Čekáme s napětím, jestli to klapne, a budeme připraveni s omezeními kdykoliv otevřít. Ale zhruba plánujeme, že plná sezona se vším všudy bez omezení by mohla být až někdy během prázdnin,“ uvedla. Památky připravují otevření 2. dubna na Velký pátek.

„Pokud by tomu byla situace nakloněná, tak bychom chtěli otevřít už 18. března Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci,“ uvedla Slabová. Podle ní už je rekonstrukce za 40 milionů Kč hotová a zařizují se interiéry. „Ve dvou patrech sýpky bude interaktivní expozice Cesta obilí – od setí přes mouku, chleba až k doškové střeše,“ řekla. Interiéry ukážou selské bydlení z přelomu 19. a 20. století. Pokoj sedláků na výminku bude tradičnější s malovanými truhlami, mladá rodina bude mít kachlová kamna, v nichž chce kastelán péct housky nebo buchty. Mobiliář je ze statku, jako odúmrti od státu, ze záložních depozitářů zámků Horšovský Týn a Červené Poříčí, něco nakoupil NPÚ v bazarech. Statek je v portfoliu NPÚ výjimečnou památkou, Hamousův statek ve Zbečně je ze 16. století.

Nový nouzový stav potrvá dva týdny. Hejtmani o něj požádali vládu

NPÚ v srpnu ukončí i rozsáhlé úpravy okolí zámku Červené Poříčí, na něž dalo 30 milionů Kč ministerstvo kultury. „Týká se oranžérie i altánku v zahradě,“ uvedla Slabová. V altánku bude expozice k historii zahrady a v oranžerii panely o pěstování a její technické funkci. „Finišuje restaurování místností v patře předzámčí, kde budou prostory pro výstavy, ale až od roku 2022. Už funguje krásná stylová pokladna,“ uvedla. Nový je průjezd a fasáda včetně erbů na vchodu. „Plánujeme tam cyklus výstav o životě v 19. století, protože interiér a obnova směřuje do tohoto období. První se bude týkat šlechtických dětí, jejich narození, křtu a výchově. Pak by to měly být další fenomény jako svatba, smrt a další,“ řekla Slabová. Zámek zatím zůstane bez zásahu, jeho obnova si vyžádá stamiliony.

V bývalém pivovaru hradu a zámku Velhartice, kde už je hospoda, bude od 1. května interaktivní expozice pro rodiny s dětmi Krajina míru, pole války, věnovaná třicetileté válce v jihozápadních Čechách. Zaměří se i na španělského vojevůdce Martina Huertu, který dal postavit renesanční křídlo. Plzeňští nadšenci vojenské historie půjčí repliky zbraní. „Hospodu pan kastelán vykopal z kamenů a teď je nádherná,“ uvedla Slabová. Brzy začne úprava hradního lesoparku a připravuje se projekt, jak by měla vypadat okolní zeleň v příštích desetiletích.

V Plzni se otevře velkokapacitní očkovací centrum. Poslouží k tomu část učiliště

Na hradu Švihov bude nová prohlídková trasa pro rodiny zaměřená na Půtu Švihovského, nejvyššího zemského sudího a diplomata. Děti si mohou vyrazit vlastní minci. Dále se tam otevře desetikilometrová trasa do Chudenic pro pěší a cyklisty. „Představí zdejší kulturní krajinu s možností podívat se do opravených, ale dosud nepřístupných stavbiček v lesoparku,“ řekla Slabová. NPÚ se domluvil s Lesy ČR, že stavby ve vypsaných termínech otevřou, památkáři připraví mapu s popisem. „Je to součást projektu Po stopách šlechtických rodů. Letos se budeme věnovat osvícenecké šlechtě, tedy krajině, která se proměňovala zhruba na začátku 19. století,“ uvedla.

24.2.2021
Student pedagogické fakulty Patrik Vaněk se v době online výuky začal více věnovat tvorbě únikových...
21.2.2021
V dřevěných lavicích lukovského chátrajícího kostela sedí tiše už devět let desítky bíle oděných postav....
18.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.2.2021
V Plzeňském kraji, kde v poslední době výrazně roste počet lidí nakažených koronavirem, se zatím...
17.2.2021
Osm malometrážních bytů pro sociální bydlení získala Plzeň úpravou svého objektu v Doudlevcích, který dříve...
13.2.2021
Nově opravený společenský sál Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni se do konce února promění ve...
10.2.2021
Plzeň posílí v nadcházejících mrazivých dnech pomoc bezdomovcům. Zmírní podmínky pro přijetí v azylovém Domově...
5.2.2021
Organizátoři masopustu v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku zrušili masopustní průvod. Měl se konat i...
5.2.2021
Plzeňský kraj buduje na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury, bude...
4.2.2021
Divadelní adaptace slavné románové předlohy Bohumila Hrabala Postřižiny je další z premiér, které musí plzeňské...
MHD v Plzni
3.2.2021
Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) spustily nový web jízdních řádů. Ten překvapí svým inovativním vzhledem,...
Reklama