Plzeň oživí festival street art umění! Město hledá plochy k pomalování

Stěny panelových i jiných domů, garáží, průmyslových objektů, stěny mostů či ohradní zdi a další místa ve veřejném prostoru hledají v Plzni pořadatelé druhého ročníku festivalu street art umění Wallz. Organizátoři z kreativní zóny DEPO2015 vypisují výzvu a hledají plochy k pomalování. Zájemci o plnohodnotné umělecké dílo vytvořené předními umělci street art scény z Česka, Evropy i z Ameriky se mohou hlásit do 25. dubna.

„V loňském roce byly mezi umělecky obohacenými objekty zastoupeny například škola, fasáda panelového domu, jejíž ztvárnění si vyžádali sami obyvatelé, či různé technické a další větší i menší objekty. I letos bychom rádi nabídli majitelům plzeňských domů, garáží, firem, skladů a podobně možnost netradičně oživit své okolí současným uměním a zároveň jim tak dali alternativu ke klasickému zakrytí starých fasád reklamním nosičem či nevkusnými perspektivními malbami,“ uvedl programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán.

Majitelé, kteří nabídnou plochy výtvarníkům, nemusí mít obavy z toho, jak dílo nakonec dopadne. Návrh každé fasády zpracuje umělec vždy dopředu a majitel plochy ho dostane ještě před tím, než ho autor začne tvořit. Vhodného umělce pro konkrétní plochu bude vybírat zkušená kurátorka. Veškeré náklady na realizaci uhradí festival a ani následně nevzniknou majitelům žádné výdaje, protože o dílo nebudou mít povinnost jakkoli pečovat. Malovat se bude materiály, které neovlivní stavbu nebo její okolí. V případě velkých ploch budou umělci pracovat z vysokozdvižné plošiny, řekl Štěpán.

Plzeň chce nové zastávky, o jejich vzhledu rozhodnou mladí designéři

Od nelegálních graffiti z 90. let minulého století se postupně hranice street art umění posunuly k vyčleňování legálních ploch, k soutěžím, festivalům i výstavám dříve pouličních umělců v zavedených galeriích. Street art festival Wallz chce podle Štěpána představit významné umělce této scény. „Ale hlavně oživit a zkultivovat městské prostředí, zvýšit hodnotu pro jeho obyvatele a reagovat také na problém vizuálního smogu, kterým je Plzeň nechvalně proslulá,“ popsal.

Podobné festivaly se konají například v Bristolu, v Berlíně, v Krakově, v Londýně, v Marseille a dalších městech. Letos by měli svá díla na plzeňských zdech a fasádách tvořit například Brad Downey z USA, David Strauzz z Kanady, německý umělec Johannes Mundinger či zástupci české street art scény Jan Kaláb používající jméno Point, Jakub Tytykalo a Nikola Vavrous, známá jako Khoma.

Loňský pilotní ročník představil 12 umělců z Česka, Polska a Rakouska a studenty plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.

adp/ČTK

6.5.2021
Z ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila policie v Plzni sedmatřicetiletou ženu, která loni začátkem...
5.5.2021
Lékař z Domažlické nemocnice čelí obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle kriminalistů je odpovědný za...
4.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Plzen.eu
4.5.2021
Paměť národa Plzeňský kraj připravil výstavu Osvobození bez svobody, která pracuje se světlem, zvukem, projekcemi...
4.5.2021
Přesně rok poté, co se objevily v nejužším centru Plzně nové vzrostlé stromy, se dnes...
3.5.2021
Za neděli přibylo v Plzeňském kraji 13 nových případů koronaviru, to je o třetinu méně...
30.4.2021
Rozsáhlá rekonstrukce a revitalizace plzeňského městského Sportovního areálu Prokopávka, která začala v září 2019, je hotová....
29.4.2021
V Plzeňském kraji se příští týden otevře pět památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ),...
27.4.2021
V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 129 nových případů nákazy koronaviru, to je o dva...
27.4.2021
Západočeská metropole spouští velký rodinný zážitkový projekt nazvaný Plzní po stezkách. Novinka nabídne komplexní informace...
26.4.2021
S obrovským nadšením a hned po otevření nastupovaly dnes děti do plzeňských mateřských školek (MŠ)....
Reklama