Plzeňský Hospic svatého Lazara nabízí nově i služby domácí péče, zájem je veliký

18.1.2022
Andrea Jančová

Plzeňský lůžkový Hospic svatého Lazara přichází nově se službami domácí hospicové péče. Od 3. ledna, kdy mobilní hospic začal pracovat, pečoval jeho tým o osm nevyléčitelně nemocných lidí, z nich tři spolu s jejich rodinami doprovodil i v úmrtí. O službu domácí péče je v Plzeňském kraji zájem. 

Tým od sv. Lazara poskytuje péči v Plzni a okolních obcích. Službu má registrovanou a usiluje o uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami, řekla ředitelka Jiřina Helíšková. Lůžkový hospic, který vznikl v roce 1998 jako jeden z prvních v Česku, má 28 míst a ročně se postará až o 350 převážně onkologicky nemocných klientů v konečné fázi života. Průměrná doba jejich pobytu v zařízení je 25 dní.

Mobilní tým, který má pět sester a 1,2 úvazku lékaře, je schopný se najednou starat až o 15 pacientů. I když týmy jsou oddělené, počítá se s prolínáním zejména sester z lůžkové a mobilní části, i proto, aby získaly zkušenosti z obou typů péče o nevyléčitelně nemocné. „Už dlouho jsme cítili potřebu se vložit do nabídky domácí hospicové péče, dlouho jsme to zvažovali, ale chtěli jsme ji otevřít, až na ni budeme skutečně připraveni i personálně,“ řekla ředitelka hospicu.

Rozhodnutí spustit domácí hospicovou péči urychlilo loni koncem roku oznámení tehdy jediného plzeňského mobilního hospicu Domov, který kvůli finančním problémům oznámil ukončení činnosti. Od té doby se ale situace zlepšila a Domov ve službách pokračuje, nově je nabízí i hospic svatého Lazara a vzniká také domácí hospic Křídla andělů, založený Českým červeným křížem. V menší míře funguje mobilní hospic na Tachovsku. Kraj jedná o možnosti vzniku hospicové domácí péče na Klatovsku, řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

„Řekla bych, že s týmem zažíváme obrovské zadostiučinění, že jsme se do toho pustili,“ řekla vrchní sestra domácího hospicu Markéta Karpíšková. Výhoda odcházení nevyléčitelně nemocného člověka v rodinném kruhu je nejen pro něj samotného, ale i pro jeho rodinu. „Je cestou ke smíření, rodina se lépe adaptuje na vzniklou situaci a na to, že jim blízký člověk odešel, protože si tím procesem prošli společně,“ řekla.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte