• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Plzeňský kraj spustil na webu rozklikávací rozpočet

  22.9.2022
  Andrea Jančová

  Plzeňský kraj spustil na webových stránkách rozklikávací rozpočet. Lidé tak mohou zjistit, jak kraj hospodaří a kdo a na co dostává veřejné prostředky. Ten je napojený přímo na účetní systémy a lidem se zobrazí nejen jednotlivé položky, ale i jejich plnění.

  Podle šéfa krajského výboru pro digitalizaci a IT Milana Chaloupky (Piráti) je  transparentní rozpočet jedním z bodů koaliční dohody. V kraji nyní vládnou Piráti, STAN a ANO, do letošního ledna to byli Piráti, STAN, ODS a TOP 09.

  Pomocí jednoduchých tabulek a grafů se každý podle Chaloupky může seznámit se strukturou výdajů a příjmů pro daný rok a sledovat jejich skutečné plnění v reálném čase. „Zároveň je možné zpětně zobrazit i rozpočty předchozích let,“ řekl náměstek hejtmana Petr Vanka (ANO).

  Aplikace „rozklikávací rozpočet“ je na webu kraje, kde se graficky zobrazí příjmy, výdaje a financování. Podle vedení kraje je možné sledovat aktuální stav rozpočtu a jeho porovnání s rozpočtem schváleným, aktuální čerpání a plnění i porovnání s upraveným rozpočtem a meziročních růsty či poklesy. „Občané se v informacích snadno vyznají a platforma jim umožní třídit výdaje i příjmy podle investičních akcí tak, aby viděli kdy, komu a za co byly veřejné finance vyplaceny,“ řekl šéf výboru pro veřejné zakázky Jiří Pek (Piráti).

  Aplikaci Proxio podle Chaloupky využívá řada měst a obcí. Plzeňský kraj ji spustil po několikatýdenním testování. Je přístupná na libovolném zařízení s webovým prohlížečem. Mezi hlavní výhody patří zobrazení pomocí interaktivního rozklikávacího stromu s fulltextovým vyhledáváním a export dat do formátu PDF a XLS, uvedl. Přijetí rozklikávacího rozpočtu učiní podle Chaloupky hospodaření kraje maximálně transparentní.

  Plzeňský kraj by měl letos podle schváleného rozpočtu hospodařit s příjmy 6,658 miliardy korun a výdaji 8,653 miliardy Kč. Téměř dvoumiliardový schodek má krýt čerpáním bankovního úvěru ve výši 1,37 miliardy Kč a vlastními zdroji uspořenými v rezervním fondu.

  Zdroj :ČTK  Nepřehlédněte