Po dvouleté covidové pauze se jižní Čechy připravují na festivaly, koncerty i slavnosti

24.5.2022
Jiří Bydžovský

Po dvouleté přestávce zaviněné covidem se na jihu Čech odehrají v létě velké kulturní akce. Jde o hudební festivaly Mighty Sounds, Hrady CZ nebo Musicfest Přeštěnice. Po dvou letech obnovili pořadatelé rovněž velké slavnosti v Českém Krumlově nebo Holašovicích. Vzrostly ale náklady, na řadu akcí tak bude vyšší vstupné.

Jihočeské divadlo bude hrát od 4. června před krumlovským otáčivým hledištěm. Zatím prodalo 36.587 vstupenek, v roce 2019 to bylo ve stejném období 41.000 lístků. Obsazeno je tedy z 62 procent. „Rozdíl zde je, ale zájem neopadl a stále roste. Do chování diváků se promítají nové zkušenosti a jasně se potvrzuje, že nenakupují s takovým předstihem jako v předešlých letech,“ uvedla Eva Marečková z marketingu divadla.

O víkendu 17. až 19. června se po dvouleté přestávce odehrají Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, na něž jezdilo 23.000 lidí. Program nabídne historické průvody, ve kterých účinkuje přes 700 lidí, rytířský turnaj, trhy či ohňostroj.

Zdraží i vstup na červencové Selské slavnosti Holašovice. V roce 2019 stál lístek 120 korun, teď to bude asi o několik desetikorun víc. Ceny služeb stouply o 20 až 30 procent. „Nestačím se divit; jde o vstupy, které jsou v některých případech zarážející. Někdy si připadám, jako by chtěly určité firmy dohnat dva roky, které promeškaly, a to doslova ve sprintu,“ řekl starosta Jan Jílek /Pro rozvoj Jankova a Holašovic/.

Zájem stánkařů je menší než před pandemií, přestože obec ceny za pronájem nezvedla. Bude asi 200 stánků. Náklady na kulturní program včetně ozvučení, jenž nabídne třeba kapely Kamelot, Hradišťan, Mistříňanka nebo Babouci, vzrostly proti roku 2019 o čtvrt milionu na 700.000 korun. Rozpočet slavností, kam před pandemií mířilo až 14.000 lidí, je kolem 1,6 milionu.

Na publikum se těší i organizátoři festivalů, kteří loni i předloni program zrušili kvůli covidu. Většinu domluvených kapel se povedlo přeložit na letošek z roku 2020 táborskému festivalu Mighty Sounds. Původně domluvený program z roku 2020 přinese i festival Foot Fest v Želči.

Všichni se potýkají s vyššími náklady. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který potrvá od 15. července do 6. srpna, navíc musí podle nové městské vyhlášky odvést radnici deset procent ze vstupného. Na MHF, kam jezdilo před pandemií asi 20.000 lidí, vystoupí třeba soubor The Manhattan Transfer nebo houslista Václav Hudeček.

Zdroj:čtk

 Nepřehlédněte