Po roční pauze se do Jihlavy vrací festival dokumentárních filmů

26.10.2021
Redakce

V Jihlavě dnes začíná 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Po roční pouze způsobené pandemií koronaviru se znovu vrací do jihlavských kinosálů, loňský ročník se odehrál pouze on-line. Festival nabídne na 300 snímků. Zahájí ho dokument Když květiny nemlčí běloruského režiséra Adereje Kucily. Festival potrvá do 31. října.

Během dnešního slavnostního večera předají pořadatelé mimo jiné cenu Krátká radost určená krátkému snímku, kde o vítězi hlasovala veřejnost. Ocení také nejlepší dokumentární knihu. Součástí večera bude i udělení Ceny Respektu za nejlepší televizní, video či on-line investigativní reportáž uplynulého roku s politickým či společenským tématem. Cenu už 15. rok vyhlašuje ve spolupráci s festivalem týdeník Respekt.

Hlavní festivalové ceny budou předány 30. října. Ocenění za přínos světové kinematografii obdrží filmařka Jana Ševčíková.

Jihlavský festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a každoročně promítne okolo 300 dokumentů. Nejlepším českým dokumentem se loni na festivalu stal snímek Nová šichta režiséra Jindřicha Andrše, uspěl v sekci Česká radost. Mezi světovými dokumenty porotce nejvíc přesvědčil videodeník z polské antarktické stanice slovenské režisérky Viery Čákanyové Bílá na bílé.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte