• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Po tragickém výbuchu zůstává v nemocnici jeden voják

  21.6.2024
  Simona Knotková

  V nemocnici zůstává poslední voják zraněný při pondělním výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá.

  Jde o muže hospitalizovaného ve Vojenské nemocnici v Olomouci, jeho stav se zlepšuje a propuštěn by měl být příští týden, řekl v pátek primář chirurgie Miroslav Najdekr. Výbuch zranil osm lidí, jeden voják na místě zemřel. Tři zranění byli propuštěni z Vojenské nemocnice v Olomouci v pondělí po ambulantním ošetření.

  „Jeden zraněný byl propuštěn z naší nemocnice dnes, druhý tady ještě zůstává. Jeho stav se zlepšuje, příští týden bychom jej už měli pustit domů,“ uvedl v pátek primář chirurgie Miroslav Najdekr. Ve Vojenské nemocnici Olomouc přijali v pondělí šest zraněných vojáků, nikdo nebyl v akutním ohrožení života. Tři lékaři ošetřili ambulantně, další tři zranění zůstali po přijetí v nemocnici, jeden z nich byl propuštěn ve středu. Rozsah zranění byl podle lékařů lehký až středně těžký, střepiny nezasáhly žádné důležité životní orgány.

  Ve FNOL skončili na traumatologické klinice dva lidé se středně těžkým zraněním, oba transportoval do nemocnice vrtulník. „Oba už jsou od nás z nemocnice propuštění, jeden ve středu a druhý ve čtvrtek,“ řekl v pátek mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Již dříve uvedl, že jeden z vojáků bude z olomoucké fakultní nemocnice převezen do spádového zdravotnického zařízení.

  Výbuch ve vojenském prostoru Libavá nastal v pondělí krátce po 11:00 při plánovaném výcviku pyrotechniků. Tragédie se podle pondělního vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS) stala, když vojáci likvidovali munici. Všichni zasažení byli čeští občané a příslušníci Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí, uvedlo ministerstvo obrany. Vojenská policie vyšetřuje výbuch munice pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Řízení vede proti neznámému pachateli, řekla její mluvčí Kateřina Mlýnková. Událost se i nadále vyšetřuje.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte