• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pobyt v Kroměříži se návštěvníkům prodraží

  8.6.2024
  Simona Knotková

  Návštěvníci Kroměříže budou od 1. července platit poplatek z pobytu 35 korun za osobu a den. Je o 15 korun vyšší než dosud.

  Změnu obecně závazné vyhlášky o místním poplatku z pobytu schválilo zastupitelstvo. Kroměřížská radnice si nechala zpracovat srovnání poplatku s jinými městy. Vyplynulo z něj, že Kroměříž jako město s památkami UNESCO mělo sazbu poplatku z pobytu nastavenou nepřiměřeně nízko, řekl novinářům starosta Tomáš Opatrný (ANO).

  Město znovu zavedlo poplatek z pobytu loni. Předtím ho dva roky kvůli pandemii koronaviru nevybíralo. Sazba od minulého roku činila 20 korun za osobu a den. „Inkaso tohoto poplatku za loňský rok činilo necelých 800.000 korun. Díky navýšení z 20 na 35 korun počítáme s tím, že získáme minimálně o půl milionu korun více na tomto poplatku,“ řekl Opatrný.

  Maximální sazba poplatku ze zákona je 50 korun. „Až na tuto hranici jsme jít nechtěli. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že i turisté využívají veřejných služeb, například produkují ve městě odpad, a je tedy na místě, aby se na jejich hrazení podíleli. Poplatek nijak nezatěžuje občany Kroměříže,“ doplnil starosta.

  Z turisticky atraktivních měst ve Zlínském kraji uplatňuje maximální sazbu 50 korun Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Zlín má zaveden poplatek z pobytu 40 korun za osobu a den, Vsetín vybírá 30 a Uherské Hradiště 25 korun. Z měst s památkou UNESCO jsou na maximální padesátikorunové sazbě například Praha, Olomouc a Český Krumlov, Litomyšl a Kutná Hora vybírají 30 korun za osobu a den.

  Místní poplatek z pobytu byl poprvé zaveden na rok 2020. Zákon tehdy zrušil poplatek z ubytovací kapacity a nahradil ho právě poplatkem z pobytu. Od turistů nebo návštěvníků města poplatek vybírají poskytovatelé pobytu, například hotely nebo penziony. Následně peníze směřují do rozpočtu města.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte