• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Počasí krutě zasáhlo i botanickou zahradu v Bečově: kvůli horku už vykvetly letní rostliny, teď ale přišly mrazy

  20.4.2024
  Doris Drienová

  Nezvyklé střídání počasí zasáhlo i Bečovskou botanickou zahradu. V rozsáhlém areálu vykvetly nejen jarní, ale už i některé téměř letní rostliny, a to o týdny až měsíc dříve, než bývá zvykem. Po teplých dnech ale přišlo prudké ochlazení a teploty kolem nuly.

  Jak se to podepíše na letošní kondici květin a stromů, ukážou následující týdny, řekl v sobotu ředitel botanické zahrady Jiří Šindelář. Návštěvníky sobotních jarních trhů v zahradě tak čekalo spíše zimní počasí.

  „Teď jsme ve velmi paradoxním období, kdy nám kvetou rostliny, které jsou typické pro brzké jaro, i rostliny, které jsou typické pro začátek léta. To se nikdy před tím nestávalo, aby byl takový souběh a aby nám dokvétaly bledule a zároveň už kvetly šeříky, střemchy a podobně,“ popsal rychlý nástup jara v bečovské zahradě Šindelář.

  Zatímco ještě před týdnem byly teploty nad 20 stupni Celsia i v Bečově nad Teplou, v posledních dvou dnech v noci teploty klesly až na minus dva stupně a v sobotu ráno bylo 1,7 stupně nad nulou. Minus dva stupně v dubnu jsou podle Šindeláře horší než minus 20 stupňů v prosinci. Probuzené rostliny jsou už plné mízy a i několikastupňový mráz může pletiva rostlin porušit a rostliny mohou i uhynout.

  I návštěvníky sobotních jarních trhů čekalo sychravé počasí, kdy chvílemi padaly z nebe ledové krupky. Přesto si už v prvních hodinách dnešních trhů desítky lidí cestu do zahrady našly.

  Pro Bečovskou botanickou zahradu má mráz současné chladné počasí ještě jeden negativní dopad. Začala už turistická sezona a botanická zahrada je jedním z cílů návštěvníků Bečova s jeho hradem a zámkem. Na návštěvnících a vstupném je zahrada plně závislá. Když bylo teplo, bylo podle Šindeláře návštěvníků hodně, za poslední týden se ale dali spočítat na sotva pár desítek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte