• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • „Počasí se rozhodlo chovat tak, jak to příroda prostě umí,“ řekl jihočeský hejtman při vyhlášení kalamitního stavu

  2.12.2023
  Doris Drienová

  Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyhlásil v kraji kvůli sněhu kalamitní stav. Jsou problémy a výluky v železniční i autobusové dopravě, řekl. Některé silnice v sobotu nebudou sjízdné, na některých místech jsou výpadky proudu.

  Firma EG.D eviduje kvůli sněhu v Česku 41 poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu je 10.500 odběratelů, z toho nejvíc na jihu Čech, řekl v sobotu mluvčí energetické společnosti E.ON Roman Šperňák. Hlubocká zoo zavřela, těžký sníh zničil ptačí voliéry.

  Kamiony dopoledne nemohly asi dvě hodiny projet po silnici I/20 u Maloviček na Prachaticku, hlavním tahu z Budějovic do Písku a na Plzeň. Silnici tam blokovaly čtyři kamiony, osobní auta jezdila kyvadlově, uvedl krajský policejní mluvčí Miroslav Šupík. Od rána zatím eviduje policie 34 nehod, žádnou vážnou. Jihočeští hasiči měli od půlnoci 170 výjezdů k popadaným stromům, třicetkrát zasahovali u nehod nebo vyprošťovali auta z příkopů, uvedli na síti X.

   

  „Od časného rána konzultujeme situaci s našimi silničáři, se složkami záchranného integrovaného systému a s ČHMÚ. Máme na silnicích veškerou techniku silničářů, ale tím, že sněžení neustále pokračuje, tak se ukazuje, že přes veškeré nasazení našich techniků už není úplně možné udržet všechny silnice sjízdné,“ řekl Kuba kolem 8:00. Jsou podle něj také výluky na železnici Českých drah.

  „Tím, jak sníh neustále padá, je těžký, tak se čím dál víc objevují polomy, na některých místech jsou výpadky elektrické energie a podle předpovědi má pokračovat velmi husté sněžení i dopoledne i odpoledne. Při součtu všech těchto podmínek je jasné, že nebudeme schopni zajistit provoz na silnicích Jihočeského kraje úplně normálně. Je třeba oznámit, že bude kalamitní stav,“ uvedl.

  Hejtman dále řekl, že situace je netradiční. Bude to znamenat, že některé silnice v kraji v sobotu nebudou sjízdné, že budou výluky ve veřejné dopravě, jak drážní, tak autobusové.

  „Počasí se rozhodlo chovat tak, jak to příroda prostě umí. Může být komplikace s dodávkami elektrického vedení, protože pokud budou padat stromy, tak bude i problematické pro E.ON se tam dostat. Jako hejtman bych chtěl Jihočechy upozornit, že nás prostě čeká kalamitní stav, aby s tím počítali. Chci poprosit o trpělivost, protože všichni, kteří jsou zapojeni v tom procesu, jsou venku a pracují naplno, ale příroda se prostě někdy přeprat nedá,“ řekl Kuba.

  Jihočeští silničáři mají v terénu všech 200 sypačů. Kvůli těžkému a mokrému sněhu se začínají objevovat polomy. Lidé by měli zvážit, zda v sobotu jezdit autem, řekla ředitelka Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Andrea Jankovcová. Na mnoha místech kraje se budou podle Českého hydrometeorologického ústavu tvořit sněhové jazyky, místy i závěje. V kraji je zataženo se sněžením, které bude k večeru zvolna slábnout. Na jihu Čech a Vysočině napadlo od pátku až 45 centimetrů sněhu a v sobotu připadne až 25 centimetrů, oznámili v sobotu meteorologové.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte