V Olomouckém kraji za uplynulý týden opět vzrostl počet akutních respiračních onemocnění. Hygienici evidovali 1476 případů na 100.000 obyvatel, o týden dříve jich bylo 1390. V mezitýdenním srovnání se tak počet nákaz zvýšil o 6,2 procenta. Nejvíce nemocných je stále mezi nejmenšími dětmi do pěti let věku. Nejnižší nemocnost je pak ve věkové skupině osob nad 65 let. „Epidemiologická situace v Olomouckém kraji je klidná a odpovídá sezoně,“ sdělila mluvčí krajské hygienické stanice v Olomouci Markéta Koutná.
Nejvyšší nemocnost byla hlášena v uplynulém týdnu v okrese Prostějov, registrováno je tam 1717 případů na 100.000 obyvatel. Nejlepší situace panuje na Přerovsku, kde hygienici evidují 934 respiračních onemocnění na 100.000 obyvatel. „V porovnání s předešlým týdnem jsme zaznamenali pokles relevantní nemocnosti u onemocnění s klinickým obrazem chřipky, a to o 9,4 procenta,“ podotkla Koutná. Těchto případů je nyní v Olomouckém kraji zjištěno 126 na 100.000 obyvatel. „Závažný případ chřipky nebyl hlášen,“ dodala Koutná.
V uplynulém týdnu hygienici evidovali v kraji 282 nových případů nákazy koronavirem, o 100 více než v předchozím týdnu. Nejvyšší záchyt je podle Koutné zaznamenán v okrese Olomouc (113), následuje Prostějov (81), Šumperk (48), Přerov (38) a Jeseník (2). Nejvíce nákaz je mezi dospělými ve věku od 55 do 64 let. Nemocnice v Olomouckém kraji zatím návštěvy kvůli rostoucímu počtu respiračních chorob plošně nezakázaly, příchozím ale doporučují používat roušku nebo respirátor. Pouze v Nemocnici AGEL Prostějov jsou nyní zakázány návštěvy na neurologickém oddělení.
Hygienici jako prevenci proti respiračním onemocněním doporučují věnovat pozornost důkladné hygieně rukou, při kašli nebo kýchnutí zakrýt nos i ústa ohnutým loktem nebo kapesníkem, pravidelně větrat a posilovat imunitu konzumací ovoce a zeleniny. Lidé by se také měli vyhýbat místům s větší koncentrací lidí.
Zdroj: ČTK


















