Podmínky pro sjezdaře i běžkaře jsou na Železnorudsku stále dobré

21.2.2022
Andrea Jančová

Lyžařské areály v Plzeňském kraji zažily klidnou sobotu i neděli. Proti minulému víkendu, kdy celou Šumavu zaplavily díky slunečnému počasí a dobrým sněhovým podmínkám tisíce návštěvníků, přijelo výrazně méně lidí. Návštěvnost ovlivnily silné nárazy větru i déšť. Podmínky pro lyžaře i běžkaře ale zůstávají dobré.

Největší areál kraje Ski&Bike Špičák navštívilo v sobotu i v neděli 3000 lidí. Minulý víkend lyžovalo na Špičáku kolem 4400, byl tak nejvydařenější v celé dosavadní sezoně. „Vzhledem k počasí i k podmínkám byla návštěvnost tento víkend pěkná. V sobotu to bylo silnější, v neděli, kdy byly i dešťové přeháňky, slabší,“ řekl mluvčí špičáckého areálu Karel Samec.

Ačkoli západní Čechy zasáhl v sobotu opět silný vítr, lyžování to na Špičáku podle něj výrazně neovlivnilo. „Silné větry jsou západní a náš areál je situován jihovýchodně, takže ten svah, kde se lyžuje, je vůči větru schován,“ vysvětlil Samec. Provozovatelé kvůli větru nemuseli o víkendu omezit provoz areálu. Na Špičáku jsou stále dobré podmínky k lyžování. Nabízí lyžování na 14 ze 16 sjezdovek včetně snowparku. V provozu je všech osm vleků. Leží na nich minimálně půl metru sněhu, který je po dešti mokrý.

Zdroj :ČTK

V největším zimním středisku kraje, Železné Rudě, se lyžuje také v areálu Nad Nádražím – Belveder, na Samotách, Weissově louce, Alpalouce, na Debrníku a Goldhofu. Na sjezdovkách leží až kolem půl metru sněhu. Kromě Železné Rudy se lyžuje také na svahu v Kašperských Horách, provoz už ukončila sjezdovka v Nýrsku.

Také v železnorudském infocentru zaznamenali klidný víkend a méně lidí. Podle pracovnice infocentra Barbory Kučerové jezdí nejvíce turistů při hezkém počasí a v době jarních prázdnin. „Želená Ruda rozhodně není prázdná, ale zase není tu přeplněno. Tady to závisí na tom, kdo má zrovna prázdniny. Když měli Plzeňáci, tak tu bylo narváno, teď by měly být dva týdny v klidu,“ řekla pracovnice. Podle Kučerové jsou běžecké trasy v okolí Železné Rudy vzhledem k počasí relativně v dobrém stavu. Rolbaři je upravují téměř každým dnem. Upozorňují ale na popadané větve i stromy.Nepřehlédněte