Podraz v kladenské nemocnici? Zdravotníci dostanou jen polovinu odměn

10.12.2020
Redakce

Dopis, který zveřejnil server Novinky.cz, zmínil i snižování mezd od února. Podle Plačkové byl nešťastně formulován a jde v něm jen o mimořádné odměny. „Nejedná se o vyplácení ani snižování mezd,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Hana Plačková.

Středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) si nedovede představit, že by zdravotníci v kladenské nemocnici od února dostávali jen 60 procent mzdy. Interní dopis pro zaměstnance, který na tuto možnost upozorňuje za nešťastný a za chybu v komunikaci.

Na péči o covidové pacienty se v kladenské nemocnici podílí zhruba 500 zdravotníků. Podle Plačkové rozeslání jim adresovaného dopisu předcházela jednání s vedoucími pracovníky infekčních covidových oddělení. „Bylo projednáno a odsouhlaseno snížení mimořádných nenárokových odměn o 50 procent, které jsou vypláceny nad rámec běžné mzdy a nad rámec všech ostatních příplatků – infekčních a rizikových příplatků, osobních příplatků, víkendových příplatků, příplatků za svátek, příplatků směnnosti, přesčasy a jiných, a to od 1. prosince 2020,“ uvedla Plačková.

byt_ilustrační obrázek

Byty pro zdravotníky a sociálně potřebné. Kladno chce usnadnit situaci záchranným složkám

Podle ní všichni přítomní vedoucí pracovníci infekčních oddělení se snížením mimořádných odměn souhlasili. Mimořádné odměny zaměstnancům covidových oddělení nemocnice průběžně doplatí. „Další část odměn bude vyplacena po vypořádání vyúčtování zdravotních služeb za rok 2020,“ informovala.

Pavlík připomněl, že systém úhrad za zdravotní péči je nastaven tak, že pojišťovny vyplácejí zálohové platby na základě vystavených faktur. Nyní se ve všech zdravotnických zařízeních připravují faktury na zálohu za listopad, které budou odeslány na zdravotní pojišťovny, ale reálně peníze za tyto faktury přijdou někdy v polovině ledna. Nicméně mzdy zaměstnancům včetně všech povinných odvodů, které tvoří zhruba 70 procent nákladů, je nemocnice povinna vyplatit v řádném výplatním termínu. „O tom je celý problém, ale nepředpokládám, že by nastal případ, že by se měly snižovat mzdy na 60 procent,“ dodal Pavlík.

Kladno chce do změn územního plánu zapojit veřejnost

Kladenská nemocnice se v roce 2019 po řadě let ve ztrátě dostala do ziskového hospodaření, ke zlepšení situace přispěly například vyšší platby od pojišťoven i tendry na dodání materiálu i služeb. Odhad hospodářského výsledku pro letošní rok  bude mít zřejmě dopad i omezení neakutní péče kvůli epidemii koronaviru.

adp/ČTK



Nepřehlédněte