• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Podvodníci během jediného měsíce obrali 125 lidí z Olomouckého kraje o téměř 14 milionů

  8.12.2023
  Doris Drienová

  O téměř 14 milionů korun připravili podle policie během listopadu obyvatele Olomouckého kraje podvodníci, kteří využili k získání jejich peněz různých záminek. Na policejní služebny se jen během tohoto měsíce obrátilo 125 podvedených lidí.

  Novinářům to v pátek sdělila koordinátorka prevence krajské policie Jiřina Vybíhalová. Jde především o oběti internetových podvodů. Policisté upozorňují na to, že podvodníkům nahrává období adventu a neopatrnost lidí, nabádají proto ke zvýšené opatrnosti.

  Mez poškozené patří například starší muž ze Šumperska, kterého připravili podvodníci o 1,2 milionu korun při vidině investice do akcií společnosti ČEZ. Pachatelé jej kontaktovali poté, co si na internetu na webovém prohlížeči zadal klíčové slovo související s investováním a přiměli jej k instalaci aplikace v jeho počítači kvůli údajně jednodušší komunikaci s poradcem. Mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol tento týden v souvislosti s jiným případem řekl, že Skupina ČEZ žádné investiční služby tohoto typu nikdy neposkytovala a neposkytuje.

  O 600.000 korun přišla podle policie také šestačtyřicetiletá žena z Olomoucka, kterou pachatelé o peníze připravili přes falešný odkaz na webovou stránky banky. Policie zaznamenala během tohoto měsíce také podvody s falešnými odkazy na přepravní společnosti při prodeji zboží, objevily se však znovu i případy údajných amerických lékařů žádajících své ctitelky o peníze přes internet.

  Jeden z posledních případů se stal ve středu teto týden, sedmatřicetiletý muž z Olomoucka uvěřil falešnému bankéři, který jej oslovil telefonicky ohledně údajného zneužití bankovního účtu. Podle pokynů podvodníků muž banku požádal o úvěr 700.000 korun a peníze postupně v obchodním centru na periferii Olomouce vložil do bitcoinmatu. „Důvěřivec uposlechl a postupně pod přijatými QR kódy do něj vložil na první pokus přes 590.000 korun. Z důvodu dosažní denního limitu od něj bitcoinmat další peníze nepřijal. Proto se k němu vydal i následujícího dne a vložil do něj zbývající částku ve výši přes 100.000 korun,“ uvedla mluvčí olomoucké policie Petra Vaňharová. Lidem, kteří s ním komunikovali, se poté již nedovolal.

  V Olomouckém kraji loni policisté zaznamenali v oblasti kyberkriminality 1053 případů, což z celkové trestné činnosti činilo 11,6 procenta. Předchozí rok tento podíl činil 8,6 procenta a v roce 2020 to bylo 6,9 procenta, uvádějí statistiky. Kvůli narůstajícímu počtu případů zahájila olomoucká policie na začátku října osvětovou kampaň zaměřenou právě na kyberkriminalitu. Má název Prokoukl to! A ty?, jejím cílem je informovat obyvatele o aktuálních nástrahách a podvodných praktikách, s nimiž se mohou setkat při komunikaci v on-line prostředí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte