Podvodník se vydával za tetu, starý trik opět fungoval

8.1.2022
Jaroslav Svoboda

Policisté z Olomoucka prošetřují další z mnoha případů podvodu na internetu. Neznámý pachatel pomocí napadeného facebookového účtu vylákal ze čtyřiačtyřicetileté ženy údaje k jejímu bankovnictví a poté ji okradl. K tomu všemu se vydával za její tetu.

Ve čtvrtek se obrátila žena ze Šternberska na místní policisty s tím, že ji neznámý pachatel zamezil přístup do jejího e-mailového i facebookového účtu. Podvodník měl vše dokonale promyšlené. Poté, co napadl účet její tety, poslal poškozené ženě přes Messenger zprávu, ve které od ní požadoval zaslání telefonního čísla. Zdůvodnil to tím, že se jedná o soutěž, ve které vyhrají oběd v restauraci. Podmínkou ale bylo, že jí musí opsat a přeposlat kód, který jí přijde jako SMS zpráva.

Agresor napadl družku a pak policistu

Asi už správně tušíte, co následovalo. Žena v domnění, že komunikuje se svou tetou, všechny údaje podvodníkovi odeslala. Dokonce jí zaslala i údaje o svém e-mailu, které žena tak poslala. Až poté ji napadlo tetě zavolat. Od ní se ale dozvěděla, že jí nic nepsala. Naopak. Teta jí řekla, že má napadený fecebookový profil a že z něj jsou rozesílány podvodné zprávy jejím přátelům.

„Žena se přihlásila do aplikace mobilního operátora a zjistila, že jí odešly dvě platby celkem za téměř 1 500 korun. Nato zjistila, že se nemůže přihlásit do svého e-mailového účtu, ani k profilu na sociální síti. Druhý den od bratra zjistila, že mu i dalším přátelům od ní z Messengeru chodí zprávy s žádostmi o zaslání jejich telefonních čísel a přeposlání SMS zpráv,“ uvedl policejní mluvčí Libor Hejtman.

„Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody až na tři léta,“ dodal policejní mluvčí.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte