• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Podvodníkům s investicemi žena ukázala přes webkameru i tvář

  24.5.2024
  Simona Knotková

  Při domnělých investicích přišla žena ze Zlínska podle policie o téměř 1,4 milionu korun.

  Po pachateli, který z ní peníze vymámil, kriminalisté pátrají. Za podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a za neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku mu hrozí až osm let vězení.

  Podle ní dvaašedesátiletá žena našla v únoru na internetu reklamu na možnost investování. „Zavolala na uvedené telefonní číslo, kde jí oznámili, že se může zaregistrovat, a během pár hodin jí zavolali zpět. Při registraci žena poslala kopii svého občanského průkazu, platební karty, cestovního pasu, výpisu z bankovního účtu, a dokonce si musela zapnout webkameru. Podvodníci tak měli k dispozici veškeré potřebné dokumenty, a dokonce i její tvář,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

  Po registraci žena zaplatila první platbu ve výši 350 eur (zhruba 8650 korun) a do počítače si nechala nainstalovat program pro vzdálený přístup. „Poté podle instrukcí na telefonu zasílala jednotlivé platby od 5000 do 40 000, celkově poslala více než 200 000 korun,“ uvedla Kozumplíková.

  Po dvou měsících ženě podle ní zavolal muž z jiné společnosti, který jí řekl, že firma, s níž komunikovala, je podvodná a on jí pomůže získat peníze zpět. „K tomu ovšem potřeboval, aby žena převedla další peníze na jejich účet. Byl to zřejmě velmi zkušený manipulátor, protože přiměl ženu, aby převedla na daný účet ve 24 platbách více než jeden milion korun, a to v průběhu pouhých 12 dnů,“ uvedla mluvčí.

  V součtu tak žena podle kriminalistů přišla od února do května o téměř 1,4 milionu korun. Více než polovinu této částky měla naspořenou, na investování si však vzala ještě půjčku 650 000 korun. Před obdobnými typy podvodů přitom policie veřejnost opakovaně varuje.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte