• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pojízdná galerie skla ve vás vyvolá pocit nekonečna

  14.6.2024
  Simona Knotková

  Deset originálních skleněných děl z dílny deseti známých českých designérů doplněných o audiovizuální show ukrývá pojízdná galerie, jež je nyní na zahradě Oblastní galerie v Liberci.

  Jde o futuristický projekt nazvaný Designblok Cosmos: Intergalaktická krása českého designu. V Liberci bude deset dnů, řekl ve čtvrtek ředitel galerie Filip Suchomel. Právě s číslem deset je svázaný letošní rok pro galerii, jež slaví deset let od přestěhování do zrekonstruované budovy bývalých lázní.

  Pojízdná galerie navenek vypadá jako nehezká krabice zakrytá do stříbrného reflexního pláště, po vstupu dovnitř ale má člověk pocit, že se ocitl v nekonečném prostoru. „Tím, jak se nacházíme mezi zrcadly, tak ta díla vidíme ze všech stran, seshora, zepředu i zezadu, a myslím si, že to je skutečně spektakulární pro návštěvníky. Jistě se bude líbit i dětem,“ uvedl Suchomel.

  Výstava je ve speciálně upraveném návěsu nákladního vozu na ploše 65 metrů čtverečních. V interiéru pocit nekonečna vyvolává 170 zrcadel. Tvůrcem instalace je Jan Plecháč. „Myslím, že dokázal velmi dobře využít toho relativně malého prostoru a vytvořit výjimečnou ukázku prezentace skla,“ řekl ředitel galerie. Uvnitř jsou díla Jakuba Berdycha, Lucie Koldové, Václava Mlynáře, Lukáše Nováka, Jiřího Pelcla, Jana Plecháče, Ronyho Plesla, Tadeáše Podrackého, Maxima Velčovského a studia Dechem.

  Liberec je třetí zastávkou této pojízdné galerie. Poprvé byla veřejnosti představena loni na Designbloku v Praze a podruhé letos na veletrhu v Miláně. „A odsud opětně poputuje do zahraničí, takže to je jen taková mezizastávka,“ dodal Suchomel.

  Netradiční instalace na zahradě galerie je součástí desetidenního festivalu s doprovodným programem na každý den. Jeho součástí jsou i tři další výstavy, které ale potrvají v galerii až do podzimu. V hlavním výstavním prostoru to je výstava Milana Housera Přitažlivost, v prostoru kaple výstava Dagmar Šubrtové Někdy z dálky doléhá vše a třetí výstava věnovaná místní dominantě je nazvaná Horizont hory: Krajina pod Ještědem.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte