Za normálních okolností tito mořští opeřenci obývají pobřežní útesy severozápadní Evropy. Do vnitrozemí však pronikají pouze výjimečně. Na území naší republiky byl tento druh dosud spatřen pouze jednou a jediným dokladem jeho přítomnosti je právě vycpaný jedinec uložený v Muzeu Vysočiny Jihlava.
Na evidenční kartě i v katalogu Dalbergovy sbírky z roku 1923, jehož autorem je někdejší kustod jihlavského muzea Hans Canon, najdeme pouze stručnou informaci, že se jedná o samce, který se zatoulal ze severu. Pokud ale zapátráme ve staré ornitologické literatuře, dozvíme se toho víc. Mimořádnou událost popsal sám baron Dalberg v říjnu roku 1890 v krátké zprávě, zveřejněné v časopise Ornithologisches Jahrbuch.
V únoru 1890 byly na zamrzlé říčce Litavě u obce Hrušky nedaleko Slavkova u Brna zpozorovány čtyři alky malé. Jak už to tak tehdy chodilo, všichni ptáci byli zastřeleni, podle Dalberga padli jedinou ranou. Tři zůstali ležet na místě, čtvrtý zmizel pod ledem. Jeden z nich, dospělý samec, skončil ve Vídni, v soukromé sbírce pana Irku, bratra pořadatele lovu. V současné době tento preparát není k nalezení. Další dva kusy byly nevratně poškozeny psy již při aportu a čtvrtý, rovněž dospělý samec, dohledaný až za dva či tři dny, připadl do sbírky Dalbergovy. Po baronově smrti doputoval do jihlavského muzea a zde je pod inventárním číslem D 429 uchováván dodnes a i po sto letech je ve velmi dobrém stavu.
Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina / Klára Bezděčková