Pokračuje obnova křížové cesty na hřbitově v Kroměříži

21.1.2022
Redakce

Městem vlastněná společnost Kroměřížské technické služby (KTS) postupně obnovuje křížovou cestu na hřbitově v Kroměříži. V závěru loňského roku odborníci dokončili restaurátorské práce v pořadí již na čtvrtém zastavení, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jan Vondrášek.

Podle místostarostky Daniely Hebnarové je křížová cesta zapsaná jako nemovitá kulturní památka České republiky. „Jednotlivá zastavení přitom jsou ve špatném stavu, u některých se dokonce nedochoval reliéf. Mám proto radost z toho, že se daří křížovou cestu postupně opravovat,“ uvedla Hebnarová.

V roce 2019 restaurátoři opravili zastavení číslo šest a deset, v roce 2020 přišlo na řadu zastavení číslo osm a loni zastavení číslo dvě. Kamenná plastika, takzvaná kartuš, tohoto zastavení se nedochovala, proto byla vytvořena na základě fotografie publikované v knize Ludvíka Páleníčka z roku 1945. „Obnova této kartuše přišla na 270.000 korun, z toho 212.000 korun činila dotace ministerstva kultury,“ uvedl ředitel KTS Marian Vítek.

Ministerstvo kultury podle něj v minulosti podpořilo i restaurování tří předchozích zastavení. „Rádi bychom v dalších letech pokračovali s restaurováním zbývajících zastavení,“ doplnil Vítek.

Křížovou cestu tvoří čtrnáct zastavení v podobě kamenných obelisků z pískovce umístěných na podstavcích. „Na jejich vrcholu je kovaný kříž, na čelní straně sloupu je připevněna oválná kamenná plastika z pískovce s pašijovým výjevem. Kartuše pocházejí z 19. století. Jednotlivá zastavení jsou vysoká 420 až 470 centimetrů,“ uvedl Vondrášek.

Zastavení křížové cesty stojí při cestě podél západní hřbitovní zdi. Přemístěna tam byla z původního místa u zaniklé kaple svaté Barbory na vrchu Barbořina nad městem. Křížová cesta se pod Barbořinou začala stavět v roce 1762. Jednotlivá zastavení byla přemístěna na kroměřížský hřbitov v letech 1998 a 1999.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte