• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pokračuje obnova rodného domu Antonína Dvořáka

  15.3.2024
  Simona Knotková

  Obnova rodného domu Antonína Dvořáka v Nelahozevsi pokračuje, postupně začne instalace expozic.

  Část bude zkušebně veřejnosti otevřená od května. Dokončuje se též edukační centrum, sdělil Jakub Fajnor, který zajišťuje komunikaci za organizaci House of Lobkowicz. Lobkowiczové jsou majiteli objektu, který býval hospodářskou usedlostí, stejně jako nelahozeveského zámku. Od roku 1958 jsou budovy Dvořákova rodného domu zapsané jako kulturní památka.

  V únoru skončila stavební obnova hospodářské budovy, sýpky, nyní tam začnou pracovníci instalovat expozice. „Kromě toho probíhají dokončovací stavební práce v objektu hlavní budovy, ve které následně bude instalována další část expozice,“ popsal Fajnor. Ukázky některých jejích částí mohli loni dočasně vidět návštěvníci nelahozeveského zámku, kde byly ve dvou saloncích vystaveny mimo jiné prototyp audiozařízení, na jehož vývoj a pořízení získala organizace peníze z evropských fondů, a hudební ukázky, které zazní ve finální expozici. Nechyběla ani kolébka a řeznické nože pro přiblížení prostředí, ve kterém Dvořák vyrůstal.

  Část hospodářské, hlavní budovy a edukačního centra se veřejnosti představí v květnu. Práce na druhé části, kde bude návštěvnické centrum, potrvají podle Fajnora zhruba do poloviny léta. „Máme myšlenku navazujícího projektu, který bude zahrnovat okolí rodného domu, návsi a okolí zámku, kde by mělo být i hudební hřiště. Projekt je nicméně ve stadiu vzniku koncepce,“ doplnil Fajnor a dodal, že aktuálně se všechny síly soustředí na projekt rodného Dvořákova domu.

  Organizace převzala správu budovy, ve kterém se Antonín Dvořák narodil, v roce 2019. Výši investice nezveřejnila. House of Lobkowicz tvoří pět subjektů, které kolektivně spravují, ochraňují a pečují o kulturní dědictví Lobkowiczkého majetku a sbírek. Jejich dlouhodobým cílem je sdílet Lobkowiczké sbírky se světem.

  Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevsi a jako prvorozený syn měl původně převzít otcovu řeznickou živnost. Byl ale také veden k hudbě a brzy začal hrát na housle. Jeho mimořádný talent rozpoznal učitel v nedalekých Zlonicích Antonín Liehmann. Dvořákovu nejznámější symfonii Devátou (Z nového světa), kterou se inspirovala i řada moderních muzikantů, měl kupříkladu s sebou v roce 1969 první člověk na Měsíci, americký astronaut Neil Armstrong. Dvořák působil též jako ředitel Národní konzervatoře v New Yorku. Od jeho smrti letos 1. května uplyne 120 let.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte